fot. PAP/EPA

Prawie 3 mln wiernych odwiedziło Watykan w ciągu 100 pierwszych dni Roku Świętego

Około 3 milionów osób przybyło do Watykanu w ciągu pierwszych stu dni Roku Świętego, zainaugurowanego przez Ojca św. Franciszka 8 grudnia – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele władz Rzymu i Watykanu. Obecnie oczekuje się zwiększonego napływu wiernych.

Bilans ponad trzech miesięcy Roku Miłosierdzia przedstawiony przez prefekta Wiecznego Miasta Franco Gabriellego i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji księdza arcybiskupa Rino Fisichellę wskazuje, że w rejonie bazyliki Świętego Piotra zanotowano w tym czasie obecność ponad 2,8 mln osób. Dane – wyjaśniono – nie obejmują minionego weekendu. W sobotę zaś na nadzwyczajnej Audiencji Generalnej, zorganizowanej w związku z Rokiem Świętym, było około 50 tysięcy osób. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zgromadziło się na niedzielnej modlitwie Anioł Pański z papieżem.

1,5 miliona osób uczestniczyło dotąd w 50 uroczystościach Roku Miłosierdzia, czyli w jego grudniowej inauguracji i specjalnych Audiencjach oraz Mszach św. z tej okazji i innych wydarzeniach, takich jak czuwania w dniach wystawienia relikwii świętego Ojca Pio.

W najbliższym czasie należy oczekiwać jeszcze większego napływu wiernych na ceremonie Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia, a następnie uroczystości Miłosierdzia Bożego, tydzień po Wielkanocy. W przeddzień tego święta, czyli 2 kwietnia, w 11. rocznicę śmierci Jana Pawła II papież Franciszek będzie przewodniczyć wieczorem czuwaniu modlitewnemu na placu Świętego Piotra. Następnego dnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, odprawi Mszę św.

Prawdopodobnie największą pod względem liczby wiernych uroczystością Roku Miłosierdzia w Watykanie będzie kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty. Jej termin zostanie oficjalnie ogłoszony we wtorek podczas konsystorza. Nieoficjalnie wskazywana jest data 5 września.

PAP/RIRM

drukuj