Praszka: odpust kalwaryjskiego zaśnięcia Matki Bożej

W sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Praszce w archidiecezji częstochowskiej świętowano odpust kalwaryjskiego zaśnięcia Matki Bożej. Przy tej okazji poświęcono pierwszą w Polsce kaplicę Matki Bożej Królowej Palestyny.

Inspiracją dla Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Praszce była Kalwaria Zebrzydowska. Pierwsza polska „Jerozolima” od ponad 400 lat gromadzi wiernych pątników. Ta w Praszce, została poświęcona 15 września 2002  r., a jej wyjątkowym pielgrzymem był św. Jan Paweł II – przypomniał w swojej homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Wędrował po kalwaryjskich dróżkach i podobnie jak Maryja szedł za nią i za niosącym krzyż Zbawicielem. To była dla niego lekcja miłości i wierności, źródło nadziei i pokoju – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślał również, że Kalwaria Zebrzydowska odgrywała istotną rolę duchowym życiu Jana Pawła II. W pamięci pozostaną jego pielgrzymki z 1979 r., a zwłaszcza ta z 2002 r., bo to ona wpisuje się w historię sanktuarium w Praszce.

– Wtedy to święty Papież pobłogosławił wierną kopię obrazu Matki Bożej i wypowiedział znamienne słowa: Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie – zaznaczył duchowny.

10 sierpnia 2014 r. obecny metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo nadał temu cudownemu wizerunkowi tytuł Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Zaś w 2015 r. nastąpiła koronacja koronami papieskimi. To miejsce wyjątkowe, o które od samego początku 1988 r. pieczołowicie dba ks. prał. Stanisław Gasiński. Powstały tu oprócz trzech kościołów, 83 kapliczki, między innymi związane z historią Matki Bożej i św. Józefa.

– Na tych dróżkach Męki Pańskiej są 33 stacje, czyli 33 kaplice. Oprócz tego na naszej Kalwarii jest też Droga Paschalna Zmartwychwstania Pana Jezusa – wskazał ks. prał. Stanisław Gasiński, proboszcz parafii w Praszce.

Myśl o poświęceniu kaplicy wyszła od Józefa Dąbrowskiego, zwierzchnika Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

– Nie mamy jeszcze w Polsce sanktuarium ani nawet kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny, którą Jan Paweł II, święty Jan Paweł II, 21 stycznia 1994 r. ogłosił patronką naszego zakonu – powiedział Józef Dąbrowski.

Na potrzeby sanktuarium w Praszce, zostało powołane w 2005 r. Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej, które – jak zapewnia Bogusław Kaczmarek – chętnie również pielgrzymuje do Kalwarii Zebrzydowskiej.

– Od tego czasu funkcjonujemy, opiekujemy się całą Kalwarią, uczestniczymy we wszystkich obchodach kalwaryjskich i również w archidiecezji się udzielamy i wyjeżdżamy nawet do Krakowa, do Kalwarii tamtej, brać udział w pogrzebie Matki Bożej Kalwaryjskiej – mówił Bogusław Kaczmarek, Starszy Brat Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej.

Na uroczystościach nie mogło zabraknąć członków Bractwa Kurkowego Towarzystwa Strzeleckiego z Krakowa.

– Bractwo Kurkowe ufundowało Matkę Bożą Kalwaryjską, tutaj postument i tak się zaczęły związki Bractwa Kurkowego z Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Praszce – podkreślił Ryszard Maślanka, marszałek bractwa.

W sposób szczególny cieszą się parafianie w Praszce.

– Dla Praszki jest to wielkie szczęście, wielki zaszczyt, że odczuła dotknięcie Jana Pawła II, największego z Polaków. Takie szczególne posłanie Obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej na ziemię praszkowską. Myślimy, że kult Matki Boskiej Kalwaryjskiej w Praszce będzie się rozwijał – zaznaczył Waldemar Kościelny, członek Rady Parafialnej.

W kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce ks. kard. Stanisław Dziwisz poświęcił również ołtarz Nawiedzenia Świętej Elżbiety, relikwie bł. Bartolo Longo, oraz dolną część kaplicy z ołtarzem Narodzenia i Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl