fot. flickr.com

Pozostajemy w zasięgu ciepłej masy powietrza polarnomorskiego

Jak informuje IMGW, Europa południowa i południowo-wschodnia jest pod wpływem wyżu znad Morza Czarnego, pozostała część kontynentu znajduje się w zasięgu niżów. Polska jest w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego, w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód układu frontów atmosferycznych, tylko na południu zaznacza się skraj wyżu znad Morza Czarnego.

Pozostajemy w zasięgu ciepłej masy powietrza polarnomorskiego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie spadać. W sobotę w północnej połowie Polski zachmurzenie przeważnie duże i okresami opady deszczu.

Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, a miejscami, zwłaszcza na południowym wschodzie, okresowo nawet małe. Temp. maks. od 13, 17 st. na północy do 20, 22 st. na południu. W rejonach podgórskich nieco tylko chłodniej tam od 17 do 20 st.

Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, południowo-zachodni. W Sudetach i Karpatach wiatr w porywach od 60 do 80 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę na południowym wschodzie Polski przeważać będzie jeszcze zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane oraz duże i miejscami słabe opady deszczu.

Na północnym wschodzie miejscami mgły ograniczające widzialność od 200 do 600 m. Temp. min. od 9 do 12 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodnim wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. W Sudetach i Karpatach wiatr w porywach od 60 do 80 km/h.

W niedzielę w kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami opady deszczu. Wieczorem na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce możliwe burze. Temp. maks. od 15, 17 st. na północy Polski oraz w rejonach podgórskich do 19, 21 st. w południowej części kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Porywy także w lokalnych burzach.

W Sudetach i Karpatach wiatr w porywach od 80 do 95 km/h. W Warszawie w sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami, zwłaszcza początkowo i po koniec dnia, duże. Temp. maks. 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie przeważnie duże, okresami większe przejaśnienia. Możliwe słabe opady deszczu. Temp. min. 11 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W niedzielę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Temp. maks. 18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

PAP

drukuj