fot. youtube

Poznańscy studenci budują wyścigowy bolid

Studenci Politechniki Poznańskiej chcą zbudować bolid wyścigowy. Prace nad maszyną już rozpoczęli. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem bolid będzie gotowy w przyszłym roku.

Tak jak w Formule 1, w zawodach Formuły Student takie wyścigi odbywają się przez cały rok na różnych torach. Studenci ścigają się w bolidach skonstruowanych przez samych siebie.

Piotr Nowak, student Politechniki Poznańskiej wraz z grupą kolegów ze studiów chce zbudować bolid wyścigowy. Prace nad maszyną już się rozpoczęły. Teraz są w fazie projektowej.

– Sam fakt bycia na torze Formuly 1 jest ogromnym wrażeniem, chodzenia po tym torze, gdzie na co dzień jeżdżą bolidy – powiedział Piotr Nowak, lider zespołu PUT Motor Sport.

Według wstępnych szacunków wybudowanie bolidu kosztować będzie 250 tysięcy złotych. Drugie tyle pochłoną koszty wyjazdów na zawody. Jednak brak pieniędzy to tylko jeden z wielu problemów, które czekają na studentów poznańskiej uczelni. Duże wyzwanie stanowi także praca w 40-to osobowej grupie.

– Momentami bywa ciężko, bo ogarnąć te 40 osób, żeby ze sobą współpracowały, ale teraz już jest lepiej. Największe problemy są ze znalezieniem sponsorów, żeby sfinansować cały projekt, bo są to niemałe koszty –  mówiła Adrianna Żyszkiewicz, PUT Motor Sport.

Warto podkreślić, że poznańscy studenci to ogromne przedsięwzięcie realizują samodzielnie. Począwszy od skonstruowania biznesplanu poprzez projektowanie, konstruowanie, a skończywszy na testach pojazdu. Wiele rozwiązań podpatrzyli podczas tegorocznych zawodów w Niemczech.

– Uzyskaliśmy mnóstwo informacji jak się za to wszystko zabrać. To nam pomoże uniknąć tych problemów w przyszłości. Największym problemem może być awaryjność tego pojazdu – dodał Piotr Nowak.

Ostatnią konkurencją zawodów jest wyścig wytrzymałościowy na 22 kilometry. Jeżeli bolid uda się zbudować w terminie, to w przyszłym roku studenci Politechniki wezmą udział w zawodach w Wielkiej Brytanii na znanym, z Formuły 1, torze Silverstone.

TV Trwam News

 

 

 

drukuj