fot. facebook.com/Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, oddział WMN

Poznań: Zniszczono grób Romka Strzałkowskiego, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca ’56

Kilka dni przed przypadającymi w piątek głównymi obchodami 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 nieznani sprawcy zniszczyli nagrobek Romka Strzałkowskiego – najmłodszej ofiary tamtych wydarzeń.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Uczeń Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu Romek Strzałkowski zginął wskutek rany postrzałowej klatki piersiowej, najprawdopodobniej po południu 28 czerwca 1956 r., na terenie garaży UB. Jego pogrzeb odbył się 2 lipca. Został pochowany na cmentarzu na poznańskim Junikowie.

Okoliczności zgonu Romka Strzałkowskiego od lat stara się wyjaśnić śledztwo prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu. Postępowanie nie rozstrzygnęło dotąd, czy trzynastolatek zginął w wyniku celowego postrzału, czy przypadkowo.

We wtorek Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 poinformowało w mediach społecznościowych o uszkodzeniu nagrobka Romka Strzałkowskiego.

Informację potwierdził w rozmowie z PAP Tomasz Łęcki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, któremu podlega Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

„Informacje otrzymaliśmy dziś od lokalnych dziennikarzy. Uszkodzony został medalion z wizerunkiem Romka Strzałkowskiego. Mamy zdjęcie grobu sprzed ok. tygodnia, więc do uszkodzenia musiało dojść w okresie kilku ostatnich dni” – powiedział Tomasz Łęcki.

Jak dodał, sprawa zostanie zgłoszona policji.

„Liczymy, że sprawcę uda się ustalić, znaleźć, choć pewnie trzeba będzie do tego dużo szczęścia” – powiedział.

„Zleciliśmy już naprawę nagrobka, mamy nadzieję, że do rocznicy uda się go naprawić” – podkreślił Tomasz Łęcki.

Do uszkodzenia grobu Romka Strzałkowskiego doszło także w ubiegłym roku – w przeddzień głównych uroczystości 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56. Grób chłopca został zniszczony przez nieznanych sprawców; wandale wyrwali z nagrobka i zabrali zdjęcie Romka.

Rano 28 czerwca Romek Strzałkowski został wysłany przez mamę po zakupy. Jest wiele wersji dotyczących jego udziału w Czerwcu – dotąd nie znalazły one potwierdzenia. Według niektórych relacji uczestniczący w manifestacji chłopiec miał nieść transparent z napisem „Chcemy religii w szkole”. Według innych – podniósł z ziemi biało-czerwony sztandar, upuszczony przez ranne tramwajarki pod budynkiem UB przy ul. Kochanowskiego. Dotychczas nie udało się też jednoznacznie stwierdzić, czy zginął w wyniku celowego postrzału, czy przypadkowo. Z oględzin koszulki, którą miał na sobie, jednoznacznie wynika jednak, że sprawca oddający strzał do chłopca stał niżej od niego i był po jego prawej stronie.

Kulminacja tegorocznych obchodów 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 będzie miała miejsce w piątek 28 czerwca. Uroczystości, które będą się odbywały przez cały dzień, rozpoczną się tradycyjnie o godz. 6.00 rano pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski. Przed południem przedstawiciele władz złożą kwiaty pod tablicą studentów poległych w Czerwcu ’56 i pod tablicami pamiątkowymi przy ZNTK i przy dawnej zajezdni MPK. Uczestnicy uroczystości przejdą następnie z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na skwer im. Trzech Tramwajarek, a potem na ul. Kochanowskiego pod Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim. Kwiaty będą złożone również pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zaś po południu odbędzie się uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A.

Wieczorne, główne obchody pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 z udziałem m.in. kombatantów i władz samorządowych poprzedzi uroczysta Msza św. w intencji ofiar Czerwca ’56 w kościele dominikanów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl