fot. Autorstwa Stiopa - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25063058

Poznań: W trakcie remontu ul. Św. Marcin odkryto fundamenty pierwotnego ogrodzenia zamku

Podczas przebudowy ul. Św. Marcin ukazały się fundamenty pierwotnego ogrodzenia zamku – poinformowało w niedzielę Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Była to ostatnia zbudowana dla panującego władcy rezydencja cesarska w Europie.

Przebudowa ul. Św. Marcin – na odcinku od ul. Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego – trwa od listopada ub. roku.

W niedzielę znajdujące się przy remontowanej ulicy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu poinformowało, że podczas prac remontowych „naszym oczom ukazały się fundamenty pierwotnego ogrodzenia Zamku”. Opublikowano także zdjęcia odkrycia. Jak wskazano, fundamenty „są potężne, bo potężne było ogrodzenie, zwłaszcza ujęta dwiema wartowniami brama wjazdowa”.

„W czasie wojennej przebudowy dziedziniec honorowy został przekształcony i ograniczony istniejącym do dziś murkiem, na którym ustawiono latarnie” – przypomniano.

Zamek został wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Franza Schwechtena jako rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II; była to ostatnia zbudowana dla panującego władcy rezydencja cesarska w Europie. Obiekt wzniesiono na wzór średniowiecznych zamków, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w sierpniu 1910 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, obiekt stał się jedną z siedzib Prezydenta RP. Część pomieszczeń udostępniono Uniwersytetowi Poznańskiemu.

W trakcie II wojny światowej podjęto decyzję o przebudowie dawnych apartamentów cesarskich na potrzeby Adolfa Hitlera. Historycy nie dysponują dowodami, że ten kiedykolwiek pojawił się w zamku. Obiekt był siedzibą namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera.

Po wojnie pojawiły się propozycje zburzenia lub przebudowania zamku. Wtedy też postanowiono obniżyć wieżę zegarową, symbolicznie pozbawiając budowlę dominującego charakteru w architekturze Poznania.

Przez pierwsze powojenne lata zamek nadal służył Uniwersytetowi, później stał się siedzibą władz miasta. Od 1962 roku służy kulturze. Działające w historycznych murach Centrum Kultury Zamek w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl