fot. PAP/Leszek Szymański

Powołano Teatr Klasyki Polskiej

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, wziął udział w Warszawie w powołaniu Teatru Klasyki Polskiej. Uroczystość odbyła się w przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru.

Teatr Klasyki Polskiej będzie instytucją artystyczną współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecny na uroczystości powołania placówki prof. Piotr Gliński wyraził zadowolenie, że polskie państwo może wspierać nowe i potrzebne podmioty kulturalne.

Dodał, że w teatrze wciąż potrzebna jest klasyka, pewna proporcja miar estetycznych, formalnych i aksjologicznych.

– Teatr Klasyki Polskiej to instytucja, którą powołujemy razem z Fundacją Teatru Klasyki Polskiej. W formule pozarządowej działa ona od pewnego czasu – jest środowisko, są dokonania i przedstawienia. Teatr wystawia w różnych miejscach w Polsce, więc jest marką uznaną. To kontynuacja różnych pomysłów i wcieleń, ale raczej pozarządowych, bez stałego wsparcia, bo wsparcie grantowe oczywiście było – powiedział wicepremier, prof. Piotr Gliński.

Polityk zapowiedział, że roczny budżet Teatru Klasyki Polskiej będzie wynosił ponad 10 milionów złotych. Pełniącym obowiązki dyrektora został Jarosław Gajewski, dotychczas zajmujący stanowisko prezesa Fundacji Teatru Klasyki Polskiej.

Teatr Klasyki Polskiej wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej. Jedną z form działalności będą objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl