fot. pixabay.com

Rząd przygotowuje pakiet rozwiązań, które mogłyby poprawić sytuację na rynku zbóż

Szef Rządowego Centrum Analiz, Norbert Maliszewski, zapowiedział, że rząd przedstawi pakiet rozwiązań, które mają pomóc rolnikom w związku z sytuacją na rynku zbóż.

W najbliższą środę odbędzie się okrągły stół nt. problemu nadmiaru ziarna w magazynach. Gospodarze podkreślają, że w silosach zalega ukraińskie zboże, przez co nie mogą oni sprzedać własnych płodów rolnych. Wpływa to także na cenę ziarna.

Rząd chce pomóc polskim rolnikom. Norbert Maliszewski powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że zaproponuje gospodarzom m.in. bezpośrednie wsparcie finansowe.

Będą dopłaty do sprzedaży zboża i dopłaty do transportu, żeby zboże było transportowane, sprzedawane, by opróżniać miejsca, gdzie jest przechowywane. Będą również interwencyjne skupy, dodatkowe środki oraz plombowanie zboża. Będziemy przyglądali się temu, czy nie ma dodatkowych miejsc albo mechanizmów, gdzie to zboże zasilało polski rynek bez kontroli państwa – mówił szef Rządowego Centrum Analiz.

Według przedstawicieli polskiego rządu najistotniejszym problemem jest wywiezienie ukraińskiego zboża z Polski.

W spotkaniu w ramach okrągłego stołu mają uczestniczyć organizacje rolnicze, firmy eksportowe, przedstawiciele resortu infrastruktury oraz Krajowej Grupy Spożywczej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl