Potężne tornado w Meksyku. 13 ofiar, ponad 200 rannych

Co najmniej 13 osób poniosło śmierć a ponad 200 zostało rannych w rezultacie nagłego ataku tornada na meksykańskie miasto Acuna położone przy granicy z USA. Żywioł zaatakował w poniedziałek nad ranem, przewracał samochody i zniszczył setki domów. Tornada i powodzie wystąpiły także w USA.

Tornado było tak silne, że porywało samochody i rzucały je na ziemię lub na dachy domów kilkadziesiąt metrów dalej. Żywioł przewrócił i zniszczył autobus, który miał przewieźć dzieci do szkoły.

Ocenia się, że co najmniej 800 domów w Acuna zostało uszkodzonych, lub całkowicie zniszczonych. Ściany i dachy budynków nie wytrzymywały naporu wichury. Ekipy ratunkowe przeszukują zniszczone domy, pod gruzami których mogą znajdować się dalsze ofiary.

Tornado, którego szybkość w porywach dochodziła do prawie 300 km/godz., zaatakowało wczesnym rankiem kiedy ludzie szykowali się do wyjścia do pracy.

Według rzecznika meksykańskiej Krajowej Służby Meteorologicznej, było to najsilniejsze tornado w Meksyku od co najmniej 15 lat. Władze zorganizowały tymczasowe schroniska dla osób, które pozostały bez dachu nad głową.

Liczące 125 tys. mieszkańców Ciudad Acuna położone jest w północno wschodniej części Meksyku, przy granicy z USA, naprzeciwko amerykańskiego miasta Del Rio, w stanie Teksas.

Teksas również nawiedziły tornada i powodzie. 12 osób uważanych jest za zaginione po nagłym wystąpieniu z brzegów rzeki Blanco w środkowej części tego stanu. Woda porwała i rozbiła o most duży pensjonat w Wimberley Valley, w którym znajdowało się co najmniej kilkadziesiąt osób. Rejon ten jest popularnym terenem wypoczynkowym i turystycznym.

Co najmniej 2 tys. Teksańczyków musiało szukać tymczasowego schronienia. Powodzie uszkodziły setki domów, niektóre z nich zostały zmyte z fundamentów i porwane przez wodę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl