Posłowie zajmą się uchwałami ws. umów TTIP i CETA

Sejm będzie dziś debatował nad projektami uchwał ws. umów międzynarodowych TTIP oraz CETA. Podczas wczorajszej konferencji premier Beata Szydło podkreśliła, że Polska nie przystąpi do CETA, jeśli nie będzie gwarantowała tego, co jest istotne.

Szefowa rządu zaznaczyła, że przed ostatecznym podjęciem decyzji Polska chce mieć jasność co do stanowiska parlamentu.

– Mamy jeszcze kilka innych wątpliwości, które cały czas w toku negocjacji są oczywiście wyjaśniane. Mogę dzisiaj powiedzieć na pewno, że nie podpiszemy, nie zgodzimy się na przystąpienie do umowy, która nie będzie umową gwarantującą polskim firmom, polskim przedsiębiorcom, polskim rolnikom, polskim obywatelom tego, co uważamy za istotne – powiedziała premier Beata Szydło.

Wynegocjowana już umowa pomiędzy Unią Europejską a Kanadą oraz wciąż negocjowane porozumienie UE ze Stanami Zjednoczonymi wzbudzają w Europie wiele kontrowersji.

Głównym celem umów jest pobudzenie wymiany handlowej i inwestycyjnej po obu stronach Atlantyku, a także zniesienie większości ceł i barier pozataryfowych.

Przeciwnicy porozumień twierdzą, że CETA to „młodsza siostra TTIP”, która m.in. „tylnymi drzwiami” wprowadzi do UE żywność GMO.

RIRM

drukuj