fot. twitter.com

Posłowie zagłosują nad uchwaleniem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym 

Posłowie zagłosują dziś nad uchwaleniem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Nowela wprowadza zapisy dotyczące tzw. korytarza życia oraz jazdy na suwak.

Proponowane przez resort infrastruktury zmiany nie wywołują kontrowersji i są popierane przez opozycję. Przepisy wprowadzają ustawowy obowiązek tworzenia tzw. korytarza życia. Celem nowych rozwiązań jest zapewnienie krótszego czasu przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Już teraz tworzenie tzw. korytarza życia jest zjawiskiem niemal powszechnym.

Nowe przepisy jasno określają, w jaki sposób powinien on wyglądać. W skrócie – kierowcy z lewego pasa zjeżdżają maksymalnie w lewo, a pozostali – maksymalnie w prawo. Liczymy, że pozwoli to zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych wypadków na polskich drogach – mówił w Sejmie szef sejmowej Komisji Infrastruktury Jerzy Polaczek.

Tym celem jest zapewnienie krótszego czasu przejazdu służb ratowniczych, podejmujących działania ratunkowe w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego, a co za tym idzie zwiększenia szans na przeżycie lub mniejszy uszczerbek zdrowia ofiar zdarzenia. Oczywiście jest nad czym pracować. To jest dzisiaj konkret. Z uwagi na liczbę ofiar śmiertelnych (2862 w ubiegłym roku przyp. red.) i prawie 11 tys. ciężko rannych jest to wezwanie do solidarności z ofiarami wypadków – podkreślił Jerzy Polaczek.

Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek tzw. jazdy na suwak. Ma to zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku jeden z nich się kończy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj