Posłowie pytali premiera o wsparcie dla rodzin, zakaz tzw. aborcji eugenicznej

O planowane wsparcie dla rodzin, likwidację umów śmieciowych, o to czy rząd będzie walczył o zakaz tzw. aborcji eugenicznej, o nowoczesne leki do walki z rakiem piersi, podwyżki dla nauczycieli – pytali we wtorek w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego posłowie po jego expose.

Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz’15) chciał wiedzieć, kiedy mieszkańcy północnej Wielkopolski doczekają się obwodnicy Obornik w ramach drogi krajowej nr 11. Pytał też czy Związek Ochotniczych Straży Pożarnych może liczyć na stabilne finansowanie.

Krzysztof Bosak z Konfederacji zaapelował do szefa rządu o podanie bliższych szczegółów dotyczących wsparcia dla rodzin.

„Jesteśmy zainteresowani szczegółami tego programu i prosimy o przedstawienie szczegółów wsparcia na trzecie i czwarte dziecko” – powiedział. Monika Falej (Lewica) zauważyła, że w expose premier zapowiedział większe wsparcie dla rodzin z dziećmi. Zapytała co z wsparciem dla rodzin, w których jest tylko jeden rodzic.

Według Tadeusza Tomaszewskiego (Lewica) premier „jako kilkudniowy minister sportu poruszył w swoim wystąpieniu kilka ważnych spraw”; zapytał w jaki sposób rząd zamierza wspierać Kraków i Małopolskę w organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Czesław Hoc (PiS) pytał ile nowoczesnych leków oferowanych jest obecnie kobietom w walce z rakiem raka piersi. Również Urszula Nowogórska (PSL-Kukiz’15) chciała się dowiedzieć, jaką kwotę rząd zamierza przeznaczyć na profilaktykę zdrowotną związaną z wczesnym wykrywaniem nowotworów złośliwych raka piersi i szyjki macicy u kobiet powyżej 35 roku życia.

Poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj chciał wiedzieć, czy rząd Mateusza Morawieckiego będzie realizował budowę profesjonalnych centrów naprotechnologii w każdym województwie.

„Czy rząd będzie walczył o zakazanie w Polsce aborcji eugenicznej, czy raczej będzie konsekwentny w swojej pisowskiej hipokryzji” – pytał.

O realizację zapowiedzianego programu budowy dróg samorządowych dopytywał poseł Paweł Szefernaker (PiS).

„Ile kilometrów dróg w najbliższej kadencji można będzie wyremontować” – dodał. Zdaniem Szefernakera „dzięki temu programowi region Pomorza Środkowego może stać się w końcu takim regionem, który nie jest wykluczony komunikacyjnie”.

Poseł Lewicy Tomasz Trela pytał skąd i ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na podwyżki dla nauczycieli.

„Ile te podwyżki będą wynosiły od 1 stycznia 2020 r. i ile do tych podwyżek będą musiały dołożyć samorządy?” – mówił.

Krystian Kamiński (Konfederacja) zaapelował do premiera Morawieckiego, „żeby nie przedkładał stosunków międzynarodowych nad dobrem rodaków, na przykład tak jak w przypadku Litwy”. Poprosił też premiera, by rząd zajął jednoznaczne stanowisko w sprawie „ustawy 447”. Marcelina Zawisza (Lewica) zapytała, kiedy rząd zamierza zlikwidować umowy śmieciowe.

Mirosław Suchoń (KO) ocenił, że expose premiera było jak kiepski gulasz „bardzo dużo wody i mało treści”; zarzucił premierowi, że nic nie powiedział na temat przygotowania Polski do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.

PAP

drukuj