Jacek Mąka (fot. PAP)

Komisja o odejściu wiceszefów ABW

Sejmowa Komisja do Spraw Służb Specjalnych ma zaopiniować wnioski premiera o odwołanie wiceszefów ABW i powołanie  nowych. Pułkownicy Jacek Mąka i Zdzisław Skorża podjęli niedawno decyzje o rezygnacji z pełnionych stanowisk.

Posłowie będą się chcieli dowiedzieć co było powodem takich decyzji.

 – Jaki ma to wpływ z obecną sytuacją w służbie prowadzonej przez gen. Bondaryka, czyli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z punktu widzenia np. informacji przekazanych przez premiera bodajże miesiąc temu na posiedzeniu Sejmu ws. afery Amber Gold. Dla mnie osobiście jest to niepokojąca sytuacja, że w przeciągu niespełna czterech miesięcy w sumie odchodzi trzech zastępców szefa ABW. Jest to jakby sytuacja, która zrodziła się po zmianach reformy emerytalnej. Jesteśmy świadomi, że w ABW odchodzą funkcjonariusze w bardzo dużej ilości – zaznaczył poseł Marek Opioła, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Ponadto parlamentarzyści wysłuchają dziś informacji szefów ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego dotyczących oceny stanu ochrony informacji niejawnych w służbach, ministerstwach i urzędach centralnych.

Dochodzą do nas różnego rodzaju informacje o działaniach. Chcemy się dowiedzieć jaki jest stan na dzień dzisiejszy w tej sprawie. Jakie są różnego rodzaju działalności, jakie mają wnioski szefowie czy to Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Służb Kontrwywiadu – dodał poseł.

 

Słuchaj wypowiedzi posła Marka Opioły

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj