fot. PAP

Posiedzenie zespołu Macierewicz z raportem: „cztery lata po Smoleńsku”

W Sejmie trwa posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej, na którym zostanie przedstawiony raport pt. „cztery lata po Smoleńsku”.

Dokument liczy ok. 200 stron i zawiera, m.in. opis rozpadu salonki prezydenckiej Tu-154M; powtarza też tezę o wybuchu w powietrzu. Z ekspertyzy wynika, że do wybuchu doszło w salonce prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rozerwaniu uległa prawa burta a także toaleta.

Na początku tego tygodnia Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że z opinii fizykochemicznej wynika, że nie doszło do wybuchu rządowej maszyny. Takiej oceny dokonali biegli na podstawie analizy próbek pobranych z pokładu samolotu, pnia brzozy oraz wbitych weń fragmentów metalu, jak i z ciał ofiar oraz miejsca katastrofy smoleńskiej.

Poseł Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy kilka dni temu po konferencji prokuratury podtrzymywał tezę o zamachu.

– Zniszczenia, opalenia, zwęglenia salonki pochodzą z wybuchu, który miał miejsce w powietrzu. Pochodzą z momentu zniszczenia tej salonki przed upadkiem samolotu na ziemię – mówił poseł Antoni Macierewicz.

Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

RIRM

drukuj