fot. pixabay.com

Posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Społecznych. Wśród tematów aktywizacja seniorów

Na dziś zaplanowano posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Społecznych. Wśród tematów obrad są m.in. asystencja osobista osób niepełnosprawnych oraz planowane na jesień drugie Forum Deinstytucjonalizacji. Poruszona zostanie także kwestia wsparcia aktywności zawodowej seniorów.   

Według analiz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce jest około 1 mln emerytów i rencistów, którzy opłacają składkę zdrowotną z tytułu aktywności ekonomicznej. Z kolei składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe opłaca blisko 800 tysięcy osób. Te dane omówiła prezes ZUS-u, prof. Gertruda Uścińska, członek prezydenckiej Rady ds. Społecznych. Jak zaznaczyła, w naszym kraju ogółem pracuje około 13 proc. emerytów. Stąd potrzeba dostosowanych form wsparcia. [czytaj więcej]

– Możemy zastanowić się, co jeszcze należy zrobić, aby liczba aktywnych ekonomicznie, mających prawo do emerytury, była wyższa albo żeby w ogóle liczba przechodzących na emeryturę była wyższa. Myślę, że z punktu widzenia Polskiego Ładu są tutaj dwa rodzaje zachęt, a szczególnie jedna, tzw. zerowy PIT dla osób w wieku 60-65 lat, która polega na tym, że przesunięcie faktycznego przejścia na emeryturę będzie dawało prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania podatku aż do 120 tysięcy – wyjaśniła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kolejną kwestią, jaką dziś ma omówić Rada ds. Społecznych, jest asystencja osobista osób niepełnosprawnych. Jak poinformował szef tego gremium, dr hab. Marek Rymsza, na posiedzeniu uczestnicy mają poznać efekty dotychczasowych prac zespołu. Z kolei do końca roku ma zostać przygotowany projekt ustawy dotyczący asystencji. Prezydent RP Andrzej Duda złoży go w Sejmie.

RIRM

drukuj