fot. tv trwam

Pos. J. Sachajko: Jedyną metodą na pokonanie ASF-u jest eliminacja dzików

Przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko z Kukiz’15 apeluje o eliminację dzików. W jego ocenie to jedyna metoda na pokonanie ASF-u.

W tym roku wykryto już 39 ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń w naszym kraju. Gospodarze ponoszą kolejne straty, a czasem tracą jedyne źródło dochodu.

Przedstawiciele środowisk zrzeszających rolników chcą dyskutować na ten temat w Sejmie. Poseł Jarosław Sachajko sceptycznie patrzy jednak na spływające wnioski w tej sprawie.

– Wybór jest jeden – trzeba posłuchać ekspertów, naukowców. Po prostu jeżeli jest wirus, to on się dostanie. Zlikwidujmy wirus, a jedyną możliwością likwidacji wirusa w środowisku w tej chwili jest likwidacja dzików. Tutaj nie ma powodu, żeby zwoływać kolejną komisję, bo jak wygrać z tą chorobą – to wiemy. Teraz jest tylko decyzja polityczna, czy będzie chęć tych działań – mówi poseł Jarosław Sachajko.    

O kolejnych ogniskach ASF informował wczoraj Główny Lekarz Weterynarii. Do zarażenia trzody chlewnej doszło w gospodarstwach w powiecie węgorzewskim i sokołowskim. Obie farmy znajdują się obszarach zagrożonych. Wdrożone zostały w nich procedury związane z likwidacją choroby.

RIRM

drukuj