Pos. Horała: Nowa ordynacja wyborcza ma być przejrzysta i służyć obywatelom

Zmiany w ordynacji wyborczej mają służyć obywatelom, a ten projekt spełnia takie wymagania i zapewnia przejrzystość – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała. Polityk odniósł się do krytycznych uwag wobec zaproponowanych ostatnio przez partię rządzącą reform m.in. w Kodeksie wyborczym.

Zakładają one m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Poza tym zmniejszeniu miałaby ulec liczebność mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Zmiany dotknęłyby także Państwową Komisję Wyborczą. PiS chce, by 7 na 9 jej członków wybierał Sejm.

Poseł Marcin Horała podkreślił, że wokół projektu urosło mnóstwo nieprawdziwych informacji. Wskazał również, że jest on krytykowany, gdyż jest niewygodny dla wielu środowisk.

– Można zgodzić się z tymi wszystkimi zarzutami pod jednym względem – faktycznie ta ordynacja jest niewygodna dla PSL-u, to prawda; jest niewygodna, przynajmniej intelektualnie, dla Pawła Kukiza, bo likwiduje jego ulubione JOW-y. Na pewno jest niewygodna dla urzędników PKW, bo przysporzy im dodatkowej pracy, to prawda. Na pewno jest niewygodna dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, bo teraz to oni organizowali pod siebie te wybory. Tu mała uwaga, jeśli jest zarzut, że być może ci nowi komisarze, któryś z nich będzie nieobiektywny, czy stronniczy przy dzieleniu okręgów – to przecież teraz robią to wójtowie, burmistrzowie i rady miasta, czyli w 100 proc. lokalni politycy, którzy startują w tych wyborach. A więc jak można robić zarzut, że „być może ktoś tam będzie nieobiektywny” w sytuacji, gdy obecnie mamy gwarancję, że 100 proc. będzie nieobiektywnych? – zwrócił uwagę Marcin Horała.

Zaproponowany przez PiS projekt zmian został już skrytykowany przez Państwową Komisję Wyborczą. Sprzeciwiają się mu także partie opozycyjne. Ugrupowanie Kukiz ’15 poinformowało ponadto o złożeniu w Sejmie własnego projektu zmian ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych.

RIRM

drukuj