Portugalia. Ugaszono dwa pożary, w których obrażenia odniosło ponad 50 osób

Strażacy ugasili po południu dwa duże pożary we wschodniej i środkowej Portugalii, w których od niedzieli odniosło obrażenia ponad 50 osób. W dalszym ciągu kilkaset osób pozostaje poza swoimi domami.

Pożary zostały ugaszone dzięki wysłaniu w teren ponad 3 tys. strażaków wspomaganych przez blisko 900 pojazdów gaśniczych oraz samolot udostępniony Portugalii przez władze Maroka. Pomimo zatrzymania żywiołu wciąż z terenu nie wycofano zastępów straży pożarnej.

W godzinach popołudniowych rozpoczęto przeszukiwanie terenów strawionych przez żywioł, by odnaleźć ewentualne ofiary.

Jak powiedziała PAP Patricia Gaspar z Centrali Obrony Cywilnej w Lizbonie, dotychczas nie potwierdzono żadnej ofiary śmiertelnej.

„W rezultacie pożarów rannych zostało 51 osób. Część z tych osób już opuściła szpitale. Ponadto 54 osoby z objawami zatrucia dymem zostały zbadane na miejscu. Nie poniosły one uszczerbku na zdrowiu” – poinformowała Gaspar.

Przedstawicielka portugalskiej obrony cywilnej wyjaśniła, że opanowano m.in. pożar, który od niedzieli zagrażał miastu Castelo Branco w pobliżu wschodniej granicy z Hiszpanią. W dystrykcie tym najbardziej ucierpiały miejscowości Macao i Sao Jose das Matas, gdzie spłonęły liczne zabudowania.

W dalszym ciągu poza swoimi domami pozostaje kilkaset osób. Od wtorku mieszkają one w regionalnych ośrodkach opieki społecznej.

W ocenie części strażaków biorących udział w akcji gaszenia pożaru w dystrykcie Castelo Branco istnieją przesłanki, aby twierdzić, że źródłem tragedii było umyślne podpalenie.

Największy, trwający pięć dni pożar wybuchł 17 czerwca br. w gminie Pedrogao Grande w dystrykcie Leiria w środkowej Portugalii. Była to największa tragedia od kilkudziesięciu lat – według danych rządowych żywioł zabił 64 osoby, a 250 doznało obrażeń.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl