Porozumienie wizowe między Chinami a USA

USA i Chiny porozumiały się w sprawie znacznego rozszerzenia okresu obowiązywania wiz na pobyt krótkoterminowy – ogłosił prezydent Barack Obama w Pekinie podczas szczytu przywódców państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Wzywając do wzmocnienia dwustronnych więzi, Obama podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą Chin „prosperujących, pokojowych i stabilnych”. Zaapelował też do Pekinu o gwarancje bardziej sprawiedliwego traktowania zagranicznych firm działających w tym kraju. Jak przypomina agencja AFP, w ostatnim czasie chińskie władze wszczęły śledztwa przeciwko międzynarodowym korporacjom związane z praktykami monopolistycznymi.

Jak poinformował Biały Dom, zgodnie z porozumieniem wizowym krótkoterminowe wizy turystyczne i biznesowe wielokrotnego wjazdu będą ważne przez 10 lat, a nie rok, jak jest obecnie. Okres obowiązywania wiz studenckich zostanie przedłużony z roku do pięciu lat. Przez ten czas obywatele będą mogli korzystać z tej samej wizy, zamiast przed każdym wyjazdem składać wniosek o kolejne pozwolenie. USA wprowadzą porozumienie w życie 12 listopada.

Stany Zjednoczone mają podobne porozumienia wizowe z niektórymi krajami europejskimi czy Brazylią – pisze agencja Reutera.

USA przekonują, że dzięki porozumieniu z Chinami poprawią się stosunki handlowe i gospodarcze między dwiema największymi gospodarkami świata. Waszyngton liczy na to, że w wyniku tego porozumienia wzrośnie liczba chińskich turystów odwiedzających Stany Zjednoczone.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl