fot. twitter.com/Malopolski_UW

Ponad tysiąc weteranów z całego kraju otrzyma świąteczne upominki i opłatki

Z powodu pandemii nie odbędzie się tradycyjna wigilia dla kombatantów. Polska pamięta jednak o naszych bohaterach. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przygotował świąteczne upominki i opłatki dla ponad tysiąca weteranów w całym kraju.

Przedstawiciele UdSKiOR osobiście odwiedzają weteranów w ich domach. Zawożą im świąteczne upominki, dzielą się opłatkiem przygotowanym przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

– To pokazuje, że nawet w warunkach tak bardzo trudnych, w jakich jesteśmy, potrafimy być solidarni i potrafimy budować coś, co jest najważniejsze w życiu wspólnoty narodowej – więź międzypokoleniową – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wśród upominków są m.in. laurki przygotowane przez przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych z całej Polski w ramach akcji „Serce za odwagę”. Nie zabrakło też życzeń dla kombatantów.

– Życzę im, żeby byli szczęśliwi – powiedziała dziewczynka z jednego z warszawskich przedszkoli.

– Dużo zdrowia – życzył inny przedszkolak.

To wielka dla nas radość i pomoc – zaznaczyli obdarowani kombatanci.

– Jestem zachwycona, że tak o nas dbacie. To rozczulające. Dobrze, że choć na stare lata możemy się cieszyć, że pamiętacie o nas – powiedziała Krystyna Markowska, powstaniec warszawski.

Oprócz przedświątecznych spotkań codziennie kilka tysięcy weteranów otrzymuje ciepłe obiady, które przywożą im wolontariusze z różnych stowarzyszeń, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i innych służb mundurowych.

– Okazujemy im pomoc i wsparcie, ale także pamięć. Ten obiad jest niejako wyrazem naszej pamięci, pokazaniem, że pamiętamy i dziękujemy za to, że walczyli o wolność naszej Ojczyzny – wskazał Tomasz Konturek ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.  

Polski parlament niedawno przyjął dwa akty prawne. Dzięki jednemu z nich osoby, które w latach 1936-1956 zostały zesłane na Syberię otrzymają odszkodowania. Na mocy drugiego aktu działacze opozycji antykomunistycznej z najniższymi emeryturami i rentami otrzymają dwukrotnie wyższe świadczenia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl