Ponad 809 mln euro dla Polski w ramach funduszy norweskich

Ponad 809 mln euro trafi do Polski w ramach funduszy norweskich poinformowało Ministerstwo Rozwoju. To następstwo porozumienia zawartego przez Norwegię, Islandię, Liechtenstein oraz UE ws. funduszy norweskich i funduszy EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) do 30 kwietnia 2021 r.

W nowym okresie finansowania kwota 2 mld 800 mln euro zostanie udostępniona 15 państwom członkowskim UE. Ma to zmniejszać różnice społeczne i ekonomiczne oraz wzmacniać stosunki dwustronne z krajami-darczyńcami.

W nowej edycji wspierane będą przede wszystkim inicjatywy w dziedzinie innowacji, badań i edukacji.

Działania Ministerstwa Rolnictwa i pozyskanie tych środków pokazuje, że Polska zyskuje na atrakcyjności wśród zagranicznych inwestorów – mówi poseł Maks Kraczkowski, wiceszef sejmowej komisji gospodarki i rozwoju.

To wsparcie dla programów, które są zawarte w agendzie wydatkowania tego typu środków. O fundusze mogą się ubiegać oczywiście środowiska naukowe, różnego typu inkubatory przedsiębiorczości. Natomiast z punktu widzenia kwoty ponad 800 mln euro, mamy chyba wszyscy świadomość tego, że jest to realne wsparcie dla bardzo wielu innowacyjnych projektów i ciekawych inicjatyw, które będą przekładały się również w przyszłości na kondycję gospodarczą Polski – zaznacza poseł Maks Kraczkowski.

Polska pozostanie największym beneficjentem środków norweskich i EOG. Innymi będą także m.in. Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Obecnie realizowana jest druga edycja tych funduszy. Łączna kwota środków przyznanych na lata 2009-2014 dla Polski wynosiła ponad 578 mln euro.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl