fot. flickr.com

Pomorskie: niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Trójmieście zamknięte

W sobotę rano z powodu zakwitów sinic zamknięte są niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Gdyni, Gdańsku i w Sopocie. Kąpać się można tylko w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Sinice uniemożliwiają też kąpiel w siedmiu miejscach na Półwyspie Helskim.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, w sobotę rano z powodu sinic, których zakwity pojawiły się w przybrzeżnej wodzie Bałtyku, nieczynnych jest wszystkich dziewięć kąpielisk w Sopocie, wszystkie cztery w Gdyni i pięć z ośmiu urządzonych w tym sezonie na gdańskich plażach.

W Gdańsku kąpiel możliwa jest w trzech lokalizacjach – na kąpieliskach Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej.

Zakwity sinic utrzymują się też w przybrzeżnych wodach przy siedmiu kąpieliskach na Półwyspie Helskim – w Kuźnicy, Chałupach i Juracie oraz we wszystkich czterech zorganizowanych w Jastarni. W tych miejscach kąpiel jest zabroniona.

Od wielu dni nieczynne są też kąpieliska w Mikoszewie i jedno z pięciu kąpielisk w Krynicy Morskiej – Bulwar Słoneczny 1. Przyczyną zamknięcia tych kąpielisk jest podwyższony poziom bakterii – enterokoków.

W sobotę kąpać nie można się także w kąpielisku w Nadolu, które urządzono nad Jeziorem Żarnowieckim.

Pomorski sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle pogorszyć się na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, jest pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl