fot. pixabay.com

Pomoc samotnym matkom

Od końca listopada 2020 r. obowiązuje ustawa antyprzemocowa. Dzięki niej sprawcy przemocy mogą być odizolowani od ofiar. Osoby, które doświadczają przemocy domowej bardzo, często nie mają dokąd pójść. Wsparcie oferuje m.in. Caritas.

Dom Samotnej Matki w Ełku niesie pomoc każdej skrzywdzonej kobiecie.

– To, co tutaj robimy, czynimy przede wszystkim, żeby zapobiec przemocy, żeby jej w ogóle nie było. A jeśli się zdarza, to żeby osoba poszkodowana, jak najszybciej otrzymała pomoc – mówi ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor Domu Samotnej Matki w Ełku.

Ośrodek znajduje się w strukturach Caritasu. Kobiety mogą liczyć na pomoc psychologa i prawnika. Chodzi o to, by wyszły z trudnej sytuacji, w której się znalazły.

– Szukamy możliwości uzyskania mieszkania socjalnego i podejmujemy próbę uzyskania świadczeń wspierających. Staramy się także uregulować różne sytuacje prawne, jakie te kobiety mają, np. uznanie ojcostwa, alimenty i sprawy rozwodowe – tłumaczy siostra Dawida z Domu Samotnej Matki w Ełku.

W tej chwili w Domu Samotnej Matki w Ełku przebywa sześć matek oraz dziesięcioro dzieci. Łącznie dom może pomieścić trzydzieści osób. Opiekują się nimi Siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

– Siostry dzień i noc czuwają, by te panie nie były pozostawione same sobie – akcentuje ks. Dariusz Kruczyński.

Bywa tak, że pokrzywdzone osoby nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziny.

– Ten brak wsparcia jest z różnych przyczyn. Nie tylko dlatego, że nie chcą, ale czasami po prostu nie mogą, nie potrafią, nie mają takich możliwości – mówi siostra Dawida.

Ustawa antyprzemocowa powstała po to, by państwo mogło skutecznie pomagać tym, którzy nie mogą liczyć na wsparcie ze strony najbliższych.

– Policja zyskała nowe narzędzia. Od razu może oddzielić sprawcę przemocy od ofiary. Od razu może przekazać taką osobę do specjalistycznego ośrodka. Co więcej, ma obowiązek poinformować o przysługujących prawach, o tym, że funkcjonują ośrodki pomocy pokrzywdzonym i o tym systemie wsparcia – tłumaczy Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

Ustawa antyprzemocowa obowiązuje od końca listopada ubiegłego roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl