fot. pixabay.com

Pomimo opadów, na terenie Hiszpanii utrzymuje się susza, a stan rezerw wody wynosi zaledwie 34,3 procent

Pomimo padających w październiku i listopadzie deszczów, w Hiszpanii w dalszym ciągu utrzymuje się susza – wynika z ocen rządu. Gabinet Pedro Sancheza zwrócił uwagę, że na początku grudnia stan rezerw wody w kraju wynosił zaledwie 34,3 procent.

Ze statystyk przekazanych mediom przez ministerstwo transformacji ekologicznej i demografii wynika, że w zbiornikach wodnych na terenie Hiszpanii znajduje się niewiele ponad 19,2 tys. hektometrów sześciennych wody.

Resort wskazał, że najwyższy poziom rezerw wody, przekraczający 70 procent, występuje w ciekach wodnych w rejonie wybrzeża Galicji, a także na zachodzie Kantabrii.

Odnotował, że na głównych rzekach Półwyspu Iberyjskiego poziom wody nie przekracza 40 procent. W przypadku Tagu wynosi 39,9 procent, Douro – 35,2 procent, Gwadiany – 22,9 procent, a Gwadalkiwiru – zaledwie 18,7 procent.

Hiszpańskie media, oceniając poziom rezerw wodnych kraju jako niezwykle niski, wskazują, że pomimo suszy w kończącym się roku udało się zapewnić dostateczne nawadnianie terenów uprawnych.

Wydawany w Madrycie dziennik „El Pais” podał, że w 2022 roku poziom wody zużytej do podlewania hiszpańskich pól wyniósł 29 tys. hektometrów sześciennych.

„To tyle, ile wody mieści się w 8,7 mln basenów olimpijskich” – wskazano w dzienniku.

Wskazano również, że tegoroczne nawadnianie hiszpańskich pól odbyło się kosztem Portugalii, do której Hiszpanie przepuścili mniej wody, m.in. na Tagu i Douro.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl