Polskie Koleje Linowe sprzedane

PKP SA sprzedała Polskie Koleje Linowe. Nowym właścicielem PKL-u są Polskie Koleje Górskie SA. Koszt transakcji to 215 mln zł. Nabywca spółki to firma założona przez podhalańskie samorządy: Zakopane oraz gminy: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Struktura PKG umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańcom Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego oraz samorządu województwa. W ten sposób o przyszłości PKL może decydować w pewnym stopniu społeczność lokalna.

Proces prywatyzacji spółki rozpoczął się w grudniu 2012 roku i budził wiele kontrowersji. Zaniepokojenie sprzedażą PKL wyrażała m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Tatrzański Park Narodowy.

Sprzedaży PKL sprzeciwiali się m.in. niektórzy parlamentarzyści; wśród nich poseł Andrzej Adamczyk. Wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury stwierdził, że jest to sukces połowiczny. Polacy nie stracili kontroli publicznej nad tym przedsiębiorstwem; istniała groźba jego przejęcia przez podmiot zagraniczny. Jak tłumaczy – podjęto decyzję wbrew oczekiwaniom parlamentarzystów. PiS złożyło projekt ustawy zakładający bezpłatne przekazanie PKL-u samorządowi woj. małopolskiego.

W projekcie ustawy gwarantowaliśmy, że przez 30 lat kolej nie zostanie sprzedana przez właściciela; że przez 30 lat nie straci kontroli, czyli kolej będzie miała minimum 51 proc. akcji w swoich rękach. Tutaj tych gwarancji nie mamy. Najgorszą rzeczą, która mogła się stać – jest wyrwanie z kieszeni Podhalan 215 mln zł. Pieniądze te będą „przejedzone”. Proponowaliśmy w projekcie ustawy, aby pieniądze ze sprzedaży, PKP przeznaczyły na regulację długu wobec Skarbu Państwa – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

PKL to spółka zarządzająca infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl