Polskie firmy ruszają na podbój Kazachstanu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu w Astanie poinformowała, że od początku roku obsłużyła około 300 polskich firm, które wyraziły chęć ekspansji na rynek kazachstański.

Kazachstan jest bardzo zainteresowany budową nowych zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Władzom kraju zależy na dywersyfikacji gospodarki, tak, aby oprócz przemysłu wydobywczego rozmijały się również inne sektory gospodarki” – poinformowała Julia Horodecka z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Astanie.

Obecnie najbardziej widoczne na lokalnym rynku są nasze firmy z branży farmaceutycznej, kosmetycznej, budowlanej oraz producenci urządzeń górniczych. Branżą, na której rozwoju rządowi bardzo zależy, jest także IT – w związku z realizacją państwowego programu „Cyfrowy Kazachstan-2020”.

Kazachstan tworzy programy wsparcia dla inwestorów zagranicznych. Działa tam 11 specjalnych stref ekonomicznych (SSE), w których firmy mają liczne ułatwienia, takie jak zwolnienia i ulgi. Zagraniczne spółki, które otrzymają stosowne certyfikaty i zezwolenia mogą wysyłać swoje produkty również do wszystkich krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Oprócz Kazachstanu jest w niej Rosja, Białoruś, Kirgistan i Armenia. Według ostatnich danych, największymi importerami do Kazachstanu są Rosja oraz Chiny. Istotne udziały mają też Włochy i Niemcy. Jeśli chodzi o Polskę, to w pierwszym kwartale tego roku import z naszego kraju wyniósł blisko 253,5 mln dolarów, natomiast eksport – blisko 57 mln dolarów. Z danych Ministerstwa Finansów Republiki Kazachstanu wynika, że Polska importuje głównie ropę naftową, metale oraz pszenicę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl