Motocykliści wyruszyli do Kazachstanu. Upamiętnią deportacje Polaków

Kilkudziesięciu motocyklistów z Motocyklowego Stowarzyszenia Pomocy Polakom za Granicą „Wschód-Zachód” wyruszyło do Kazachstanu, by upamiętnić rocznicę pierwszych deportacji Polaków do tego kraju. Na co dzień pomagają rodakom tam mieszkającym, m.in. fundując stypendia.

Rafał Lusina, prezes Motocyklowego Stowarzyszenia Pomocy Polakom za Granicą „Wschód-Zachód” podkreślił, że pomysł rajdu na Wschód narodził się w związku przypadającą w tym roku 80. rocznicą pierwszej deportacji Polaków do Kazachstanu.

„Postanowiliśmy upamiętnić tę datę. Był też drugi powód – dwa lata temu wspieraliśmy odbudowę domu polskiego w wiosce Jasna Polana w Kazachstanie, w której mieszkają Polacy. Zapraszano nas, żebyśmy odwiedzili to miejsce. W tym roku zdecydowaliśmy, że jedziemy” – powiedział Rafał Lusina.

Jak mówił Piotr Waliś ze stowarzyszenia, motocykliści początkowo odwiedzą Dyneburg na Łotwie (główne skupisko Polaków w tym kraju), skąd część z nich pojedzie do Moskwy i wróci do Polski przez Białoruś, po drodze odwiedzając Katyń. Większa część grupy natomiast z Dyneburga przez Polskę pojedzie na Ukrainę, gdzie odwiedzi m.in. Złoczów, Latyczów i Kijów. Następnie wjedzie do Rosji i poprzez Woroneż skieruje się w stronę Kazachstanu. Granicę przekroczy w okolicach Uralska i stamtąd skieruje się do Czkałowa, innej wioski, w której mieszkają Polacy.

„W Czkałowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego pierwsze deportacje Polaków do tego kraju i weźmiemy w niej udział. Mamy stały kontakt z proboszczem parafii w Czkałowie. Od niego się zaczęło – zwrócił się do nas z pytaniem, czy nie zechcielibyśmy wesprzeć jego pracy, odbudowy domu polskiego. Zaangażowaliśmy się w to i udało się” – zaznaczył Rafał Lusina.

Piotr Waliś podkreślił, że jednym z aktywności stowarzyszenia jest fundowanie stypendiów młodym Polakom ze Wschodu.

„Dajemy im możliwości studiowania i utrzymania się w Polsce. Są to osoby wskazane najczęściej przez parafie, księży, bo musimy mieć pewność, że są to osoby, które rzeczywiście potrzebują pomocy. W tym roku mamy 17 stypendystów, a łącznie ufundowaliśmy ich ponad 50” – powiedział Piotr Waliś.

Motocykliści do wyprawy przygotowywali się przez rok.

„Zbieraliśmy informacje na temat jakości dróg, przepisów prawa, kompletowaliśmy ekwipunek. Jedzie z nami samochód techniczny na wypadek, gdyby coś się stało” – dodał Piotr Waliś.

Z motocyklistami przed ich wyprawą w Warszawie spotkał się ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew, który wspiera inicjatywę.

„Połączył nas oczywiście wątek wizowy. Wspieramy grupę i życzymy im sukcesów w tym bardzo trudnym wyzwaniu. Poinformowaliśmy władze poszczególnych miast w Kazachstanie, przez które będą przejeżdżać motocykliści tak, żeby w miarę możliwości udzielić im wsparcia. Chciałbym po powrocie spotkać się z grupą” – powiedział ambasador.

Według danych z 2009 roku Polska społeczność w Kazachstanie liczy oficjalnie około 34 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl