fot. sxc.hu

Polski wynalazek zwiększy bezpieczeństwo na morzu?

NAVDEC, czyli nawigacyjny system wspomagania decyzji opracowany został przez pracowników Wydziału Nawigacyjnego Szczecińskiej Akademii Morskiej. Wynalazek ten walczy teraz o to, by podbić światowe rynki.

Dotychczasowe systemy, które wspomagały nawigatorów były systemami czysto informacyjnymi. Zbierały one dane o statku własnym i o obiektach obcych. Jak mówi Piotr Borkowski –  współtwórca rozwiązania, innowacyjny system NAVDEC idzie o krok dalej.

– Obok tego, że prezentuje i informuje o sytuacji, z którą mamy do czynienia, to uwzględnia również przepisy międzynarodowego prawa drogi morskiej i wskazuje, który statek ma pierwszeństwo. System NAVDEC działa on line, czyli dane są zbierane w sposób ciągły i cały czas dostarczane prowadzącemu statek, i cały czas jest wskazywany komunikat, który mówi jak zmienić ten kurs, żeby bezpiecznie minąć się z pozostałymi jednostkami, jeśli mamy do czynienia z sytuacją kolizyjną – informuje Piotr Borkowski.

Projekt polskiego zespołu pracowników Akademii Morskiej w Szczecinie doceniła Komisja Europejska przyznając mu – w ramach prestiżowego programu Horyzont 2020 – 50 tys. euro dotacji. System NAVDEC to pierwszy taki wynalazek na świecie. O polską nawigację dopytują się już firmy z Niemiec oraz Indii.


TV Trwam News/RIRM

drukuj