PAP/EPA

Polski rząd: rozmowy ze stroną rosyjską i białoruską powinny toczyć się z naszym udziałem

W sprawie sytuacji na naszej wschodniej granicy przywódcy Niemiec i Francji kontaktowali się z prezydentami Rosji i Białorusi. Polski rząd zwraca uwagę, że rozmowy powinny toczyć się z naszym udziałem.

W sytuację na polsko-białoruskiej granicy coraz bardziej angażuje się społeczność międzynarodowa. Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem Białorusi, który zapewnił, że chce zakończyć kryzys migracyjny.

 „Przedstawiłem propozycję rozwiązania sytuacji. (…) Białoruś nigdy nie dążyła do eskalacji” – stwierdził Alaksandr Łukaszenka.

Szczegóły propozycji nie są znane. Łukaszenka oświadczył, że Merkel omówi je z członkami UE.

Z kolei prezydent Francji, Emmanuel Macron, kontaktował się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Przebieg rozmowy zrelacjonował doradca francuskiego prezydenta.

„Władimir Putin powiedział prezydentowi, że rozumie potrzebę zakończenia kryzysu, w pierwszej kolejności ze względu na ludzką przyzwoitość, ponieważ migranci są traktowani instrumentalnie” – poinformował doradca Emmanuela Macrona.

Jak zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch, w obu rozmowach nie zapadły żadne ustalenia dotyczące naszej granicy.

– Polska sama dyskutuje na temat swoich granic i swojego bezpieczeństwa. Polska strona była informowana przez niemieckich partnerów o rozmowie i jej treści. Powstrzymam się od dalszej oceny – mówił Jakub Kumoch.

Wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślił, że rozmowy zagranicznych polityków ws. polskiej granicy muszą być prowadzone z naszym udziałem.

– To musi być tak zaplanowane, żeby szanse na to, że to coś da, były poważne, bo jeżeli to się nie uda, to będziemy mieli do czynienia z pogłębieniem kryzysu – tłumaczył Jarosław Kaczyński.

Według nieoficjalnych informacji polski rząd poinformował Brukselę, że rozmowa kanclerz Niemiec z Aleksandrem Łukaszenką była przedwczesna.

– Niedopuszczenie Polaków, którzy wzięli na siebie cały ciężar obrony Europy, jest rzeczą haniebną – wskazała politolog, prof. Lucyna Kulińska.

Prof. Tomasz Kubin zauważył natomiast, że rozmowa Merkel z Łukaszenką jest sukcesem białoruskiego przywódcy.

– Alaksandr Łukaszenka jest nieuznawany od ubiegłego roku przez państwa UE jako prawowity prezydent Białorusi i można założyć, że jest to jednym z celów działań Łukaszenki, aby wzmocnić swoją legitymację – ocenił prof. Tomasz Kubin z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.   

Polska prowadzi rozmowy z sojusznikami o ewentualnym uruchomieniu art. 4 paktu NATO – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.

– Są brane pod uwagę również warianty, które są pesymistyczne, tzn. że ten konflikt może się przeciągać przez najbliższe miesiące – podkreślił Piotr Müller.

Uruchomienie artykułu 4 pozwoliłoby Polsce konsultować podejmowane działania z sojusznikami z NATO.

– Przyglądamy się temu bardzo dokładnie i jesteśmy solidarni z Polską i innymi sojusznikami – poinformował sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, który we wtorek w sprawie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy rozmawiał z ministrami obrony państw UE.

TV Trwam News

drukuj