Do Polski przybędzie dziś premier Theresa May

Do Polski przybędzie dziś z wizytą premier Wielkiej Brytanii Theresa May. W Warszawie spotka się z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Rozmowy będą dotyczyły relacji polsko-brytyjskich oraz sytuacji Polaków na Wyspach w kontekście Brexitu.

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Negocjacje w sprawie warunków Brexitu będą mogły rozpocząć się dopiero, gdy rząd w Londynie oficjalnie poinformuje pozostałych członków UE o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty, zgodnie z artykułem 50. unijnego traktatu. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy brytyjski rząd to uczyni.

Dr Lech Jańczuk, politolog z KUL-u, podkreśla, że wizyta premier Theresy May ma na celu przygotowanie Wielkiej Brytanii do wyjścia z UE na jak najlepszych warunkach.

– Działania, które dotychczas poczynił rząd, a jeszcze wcześniej nowa pani premier, a wcześniej jej minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej, mają chyba na celu wynegocjowanie jak najlepszego wyjścia z UE. Myślę, że to nie są wizyty, które będą przesądzały w jakim kierunku będą podążały działania zarówno Wielkiej Brytanii, jak i państw UE. Mają one raczej na celu tworzenie takiego poziomu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, bo ten proces Brexitu będzie trwał jeszcze co najmniej kilka lat – zaznacza dr Lech Jańczuk.

Wizyta z Polsce to kolejny etap cyklu wizyt zagranicznych brytyjskiej premier. W ostatnich dniach rozmawiała m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz premierem Włoch Matteo Renzim.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl