fot. https://twitter.com/PLinBelarus

Polski dyplomata złożył kwiaty na zniszczonych grobach żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach

Marcin Wojciechowski, charge d’affaires Polski na Białorusi, złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach – na cmentarzu, który został barbarzyńsko zrównany z ziemią. Polskie miejsca pamięci narodowej nie zostaną zapomniane – poinformowała Ambasada Polski na Białorusi.

W Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy Armii Krajowej, poległych w 1944 roku. Nie pozostał żaden z 22 krzyży postawionych w tym miejscu pamięci.

Ambasada Polski na Białorusi poinformowała na Twitterze, że Marcin Wojciechowski, charge d’affaires Polski na Białorusi złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach – na cmentarzu, który został „barbarzyńsko zrównany z ziemią”.

„Polskie miejsca pamięci narodowej na Białorusi nie zostaną zapomniane. Chwała Bohaterom” – podkreślała polska placówka.

We wtorek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym „z oburzeniem przyjęło doniesienia o zniszczeniu polskiej kwatery żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim”.

Resort dyplomacji oświadczył, że Polska potępia wszelkie akty bezczeszczenia pamięci żołnierzy, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obronie swojej ojczyzny. W oświadczeniu wezwano białoruskie władze do natychmiastowego zaprzestania „haniebnych działań wymierzonych w polską pamięć na Białorusi”.

„Cmentarz polskich żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach na Białorusi został zrównany z ziemią. To trudny do wyjaśnienia, bezprecedensowy akt bestialstwa i niewytłumaczalne podważenie wzajemnych zobowiązań Polski i Białorusi w zakresie ochrony miejsc pamięci. Wzywamy władze w Mińsku do zaprzestania tych praktyk przypominających najczarniejsze karty z historii komunistycznego reżimu” – głosi oświadczenie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaznacza, że szacunek dla grobów żołnierzy, którzy ponieśli największą ofiarę na ołtarzu wolności ojczyzny, dotychczas stanowił wartość uznaną przez Polskę i Białoruś wzajemnie, a także przez całą społeczność międzynarodową.

„Zniszczenie cmentarza w Mikuliszkach to akt bez precedensu, wymierzony nie tylko w pamięć o własnej historii Białorusi, ale także w społeczność Polaków na Białorusi” – dodało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl