fot. PAP/EPA

Polski dąb posadzono w Ogrodach Watykańskich

Polski dąb posadzono w czwartek w Ogrodach Watykańskich, by uświetnić stulecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Ceremonia odbyła się na dwa dni przed setną rocznicą uznania niepodległości Polski przez Watykan.

W uroczystości zasadzenia dębów przywiezionych z Polski uczestniczyli gubernator Państwa Watykańskiego ks. kard. Giuseppe Bertello, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, sekretarz Stanu w MSZ minister Szymon Szynkowski vel Sęk, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska Małgorzata Golińska, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Jak podkreśliła strona polska, tym zielonym pomnikiem, któremu nadano imię Franciszek na cześć papieża, upamiętniono polsko–watykańską historię i szczególne więzi łączące oba państwa.

Ks. kard. Bertello mówił podczas uroczystości, że to bardzo znacząca inicjatywa, która symbolizuje żywotność relacji dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej, dla dobra – jak dodał – społeczeństw i pokoju.

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański przypomniał, że po wznowieniu relacji dyplomatycznych w 1919 r. pierwszym nuncjuszem w Warszawie był Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. I dodał, że jako przedstawiciel Watykanu nie opuścił on Warszawy w 1920 r. podczas wojny z bolszewikami.

Minister Kwiatkowski odczytał list od prezydent Andrzej Dudy, który zwrócił uwagę, że relacje dyplomatyczne Polski ze Stolicą Apostolską mają wielowiekową tradycję. Jak wskazał polski prezydent, w 1555 r. do Warszawy przybył pierwszy reprezentant papieski, a w 1600 r. podpisano pierwszy konkordat.

„Niech te dęby symbolizujące dumną polskość, tak charakterystyczne dla polskiego krajobrazu, majestatycznie szumią wśród najsławniejszych świadectw chrześcijańskiego dziedzictwa” – napisał Andrzej Duda Duda.

Obecny na ceremonii ks. kard. Zenon Grocholewski powiedział: „Posadziliśmy małe drzewko, ale jego znaczenie jest wielkie. Pokazujemy naszą historię na terenach międzynarodowych”.

Ceremonię tę papież zapowiedział w jej przeddzień tysiącom wiernych obecnych na audiencji generalnej. Zwracając się do uczestniczących w niej Polaków, papież Franciszek mówił: „Jutro w Ogrodach Watykańskich zostanie posadzony dąb z polskich lasów jako znak żywych i mocnych więzów pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską, która sto lat temu odzyskała swoją niepodległość”.

„Właśnie 30 marca 1919 roku Stolica Apostolska uznała wolną Rzeczpospolitą Polską, nawiązując potem relacje dyplomatyczne. To drzewko jest również symbolem zaangażowania Polski na rzecz ochrony środowiska naturalnego.  Dziękując Bogu za dar wolności módlmy się, aby zawsze była używana dla wzrostu duchowego, kulturalnego i socjalnego waszego Narodu i dla integralnego rozwoju każdej osoby” – mówił Ojciec Święty.

Sadzonki 101 dębów zostały poświęcone w maju 2018 roku przez papieża podczas audiencji generalnej. Były to klony dębu Bartek.

Dyrekcja Lasów Państwowych przypomniała, że w 2004 roku papież Jan Paweł II poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego polskiego dębu – Chrobrego. Żołędzie te zostały potem wysiane w szkółce kontenerowej w miejscowości Nędza w woj. śląskim; wyhodowano z nich blisko 500 sadzonek, które zostały potem przekazane wszystkim nadleśnictwom i regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych w kraju.

Papież Benedykt XVI poświęcił nasiona pochodzące z najcenniejszych krajowych populacji polskich drzew leśnych – świerka istebniańskiego oraz sosen: piskiej i taborskiej. Z nasion tych wyhodowano sadzonki w szkółce w Jabłonnej koło Warszawy.

„Ekologiczny pomnik wzajemnych relacji, jakim jest dąb pochodzący z rodzinnych stron świętego Jana Pawła II, ma również zwrócić uwagę na troskę i wysiłki, jakie Polska wkłada w zachowanie na swoim terytorium liczebności lasów oraz ekologię i ochronę środowiska naturalnego na całym świecie. Wspieramy przesłanie ekologicznej encykliki papieskiej >>Laudato si<<, potwierdzając, że troska o środowisko jest naszym priorytetem” – podkreśliła ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej

Zapowiedziano, że drugim wydarzeniem z okazji stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych będzie koncert pianisty Rafała Blechacza na rzymskim Lateranie w maju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl