fot. twitter.com

Polska zwołała posiedzenie Rady Stałej OBWE ws. sytuacji na Ukrainie

Polska zwołała na dziś nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Celem jest omówienie kryzysu ukraińskiego. Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Do tego dochodzą prowokacje w Donbasie, które mogą stanowić dla Rosji pretekst do ataku.

Sytuacja jest napięta, ale istnieje jeszcze przestrzeń do rozmów. W posiedzeniu Rady Stałej OBWE będą uczestniczyli stali przedstawiciele państw, którzy są w Wiedniu.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że uczestnicy spotkania mają omówić możliwe działania w celu powstrzymania inwazji.

– Z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój sytuacji w ostatnich godzinach, podjęliśmy decyzję o zwołaniu Stałej Rady OBWE. Prosili o to nasi ukraińscy partnerzy. Rada będzie poświęcona omówieniu tych wydarzeń, które mają miejsce przez ostatnie godziny, a także przeanalizowaniu, jakie działania możemy podjąć, żeby powstrzymać eskalację, powstrzymać działania zbrojne – poinformował Paweł Jabłoński.    

Na dziś zaplanowano także trójstronne rozmowy z udziałem Rosji, Ukrainy i OBWE. Mają one dotyczyć deeskalacji napięcia na granicach Ukrainy.

Decyzję o przeprowadzaniu rozmów w tym formacie uzgodnili wczoraj podczas rozmowy telefonicznej prezydenci Francji i Rosji: Emmanuel Macron i Władimir Putn.

Amerykanie twierdzą, że Rosja może przeprowadzić atak na Ukrainę w każdej chwili.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl