fot. rzecznik prasowy CBŚP

Służby rozbiły gang przemytników papierosów; zatrzymano 18 osób   

Wspólne działania Centralnego Biura Śledczego Policji, Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania 18 osób oraz przejęcia 6 milionów papierosów i dwóch specjalistycznych linii do produkcji papierosów.

Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska przekazała PAP, że sprawa miała swój początek w 2020 roku, kiedy funkcjonariusze mazowieckiej KAS i policjanci z CBŚP zatrzymali dwie osoby i przejęli 14 mln papierosów.

„Wówczas zatrzymali w woj. łódzkim pojazd ciężarowy, w którym w specjalnych skrytkach były ukryte wyroby tytoniowe. Przejęli ponad 4 mln papierosów oznaczonych marką jednej z brytyjskich firm tytoniowych, które miały trafić do Wielkiej Brytanii. Kolejne nielegalne wyroby tytoniowe wykryli w hali magazynowej, gdzie znajdowało się 10 mln papierosów ukrytych na paletach z płytami elewacyjnymi” – tłumaczyła rzeczniczka IAS w Warszawie.

„Wielomiesięczna współpraca KAS i CBŚP z brytyjskim oficerem łącznikowym w Warszawie doprowadziła do ustalenia sposobu działania zorganizowanej grupy przestępczej i przeprowadzenia działań operacyjnych w Wielkiej Brytanii” – podkreśliła Justyna Pasieczyńska.

Z kolei rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz powiedziała PAP, że w efekcie wielomiesięcznej współpracy jeszcze w 2020 roku przeprowadzono działania na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie zatrzymano dwóch Polaków.

„W samochodach ciężarowych oraz w magazynach brytyjscy funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad 18 mln papierosów” – zaznaczyła policjantka.

„Wtedy także przejęto ponad 2,1 miliona funtów w gotówce. Pieniądze znajdowały się w samochodach ciężarowych, które miały wyjechać już z Wielkiej Brytanii do Polski. Decyzją tamtejszego sądu obaj zatrzymani zostali skazani na 7,5 roku więzienia” – przekazała rzeczniczka CBŚP.

Podinspektor wskazała, że największe uderzenie w grupę zostało przeprowadzone w lutym w kilku województwach w Polsce.

„Funkcjonariusze z warszawskiego CBŚP, mazowieckiego KAS i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali wtedy 18 osób” – podała.

„Wśród zatrzymanych są dobrze znane funkcjonariuszom osoby, m.in. Dominik O. ps. Suchy. Mężczyzna był wcześniej zatrzymywany przez CBŚP w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw narkotykowych” – dodała rzeczniczka.

Mł. chor. SG Katarzyna Jesionowska z zespołu prasowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej podkreśliła, że podczas akcji funkcjonariusze przejęli 6 mln szt. papierosów, ukrytych na naczepie samochodu ciężarowego stojącego na parkingu w województwie łódzkim.

„Kilka kilometrów dalej w innej miejscowości na terenie prywatnej posesji, w pomieszczeniu gospodarczym znajdowała się maszyna służąca do produkcji papierosów. Kolejną maszynę funkcjonariusze odkryli na naczepie samochodu ciężarowego, która znajdowała się na prywatnej posesji w województwie wielkopolskim” – poinformowała mł. chor. SG Katarzyna Jesionowska.

„Łącznie podczas przeszukań kilkudziesięciu posesji, funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi: 846 tys. złotych w gotówce w różnej walucie, luksusowe zegarki, 16 kolekcjonerskich pojazdów luksusowych (Porsche 911, BMW Alpina, Mercedes AMG), 12 ciągników siodłowych, 10 naczep do samochodów ciężarowych, 110 g złota, a także odzież i galanterię światowych ekskluzywnych marek. Całość oszacowano wstępnie na kwotę około 6,3 mln złotych” – wyliczyła funkcjonariusza Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, która nadzoruje śledztwo.

„Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wskutek nielegalnego obrotu papierosami doprowadziła do uszczupleń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa w wysokości 81 mln złotych. Nadto 14 podejrzanych usłyszało dodatkowo zarzuty prania brudnych pieniędzy” – podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

„13 osób zostało tymczasowo aresztowanych, zaś wobec 5 zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze” – dodała PK.

Według ustaleń śledczych członkowie grupy miesięcznie mogli wysyłać od kilku do kilkunastu transportów papierosów do Wielkiej Brytanii, a sami określali się „królami przemytu”.

Jak zaznaczają funkcjonariusze sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl