fot. pixabay.com

Polska zamknie kopalnie, a tymczasem Niemcy powracają do węgla

Niemcy zapowiadają, że niedobory gazu będą uzupełniać węglem. Reakcja Berlina wiąże się z szantażem gazowym ze strony Rosji.

55 proc. gazu, jaki trafia do Niemiec, pochodzi z Rosji. Silne uzależnienie energetyczne Berlina to wynik błędów, jakie popełniały kolejne rządy, definiując Moskwę jako silnego partnera gospodarczego. Obecny kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, choć broni polityki prowadzonej przez Angelę Merkel, to jednocześnie twierdzi, że trzeba działać szybko.

 „Błędem w niemieckiej polityce gospodarczej było to, że zbyt mocno skoncentrowaliśmy nasze dostawy energii na Rosji, bez stworzenia niezbędnej infrastruktury, aby móc szybko zmienić kurs, gdyby doszło do najgorszego” – wskazał Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Z informacji, jakie docierają z Niemiec, wynika, że nie chcą oni całkowicie rezygnować z gazociągu Nord Stream 2. Analitycy wskazali, że część elit politycznych i biznesowych wciąż liczy, że po wojnie rurociąg dostanie drugie życie. Dziś jednak Niemcy muszą radzić sobie bez niego. Dodatkowo Kreml prowadzi wobec nich szantaż na już uruchomionej nitce pierwszej Gazociągu Północnego. Na nic zdały się pieniądze, jakie trafiały do Rosji już po rozpoczęciu przez nią wojny. Gazprom zredukował dostawy do Niemiec o 40 proc., a winą obarczył niemiecki koncern Siemens. Reuters poinformował, że magazyny gazu w kraju są zapełnione w niespełna 57 procentach, a to i tak więcej niż wcześniej. Sytuacja pozostaje napięta do tego stopnia, że kraj chce wrócić do węgla.

„To gorzkie, ale po prostu nieuniknione. […] Odpowiednia ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca, a następnie szybko wejdzie w życie” – poinformował Robert Habeck, wicekanclerz Niemiec, minister gospodarki i ochrony klimatu.

Deklarację powrotu do węgla ogłosił wicekanclerz i polityk Zielonych. Już teraz, choć do sezonu grzewczego pozostało kilka miesięcy, Niemcy nawołują mieszkańców i firmy, by ograniczyli zużycie gazu do minimum. Ma to pomóc zapełnić magazyny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl