fot. PAP/EPA

Polska „za uszy” do strefy euro

Najprawdopodobniej rządzący chcą wciągnąć Polskę „za uszy” do strefy euro – akcentuje poseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista. Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk odniósł się do kwestii referendum ws. wprowadzenia euro w naszym kraju.

Szef rządu podkreślał, że chce znaleźć  porozumienie w Sejmie na rzecz zapisu w Konstytucji, iż referendum może zdecydować o ostatecznym przystąpieniu Polski do strefy euro. Wcześniej premier nie widział potrzeby przeprowadzenia referendum.

Wczorajsza deklaracja premiera jest próbą wciągnięcia PiS w rozmowy dotyczące zgodny na przystąpienie do strefy euro – mówi poseł Zbigniew Kuźmiuk.

– Premier cały czas poszukuje jakiegoś sposobu, który umożliwiłby zmianę prawa krajowego, w tym Konstytucji, aby rzeczywiście zadeklarować publicznie, że Polska od strony przepisów prawnych jest gotowa do wejścia do strefy euro. Pogląd Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie od lat nie uległ zmianie. Uważamy, że najpierw w tej sprawie powinno odbyć się referendum – a dopiero jeżeli wynik tego referendum będzie na tak – to wtedy w oczywisty sposób jesteśmy gotowi uczestniczyć w zmianach Konstytucji – nigdy odwrotnie. To jest taka próba wciągnięcia PiS w rozmowy dotyczące zgody na przystąpienie do strefy euro – powiedział poseł Kuźmiuk.

Poseł dodaje, że najprawdopodobniej rząd chce wciągnąć Polskę do strefy euro, by uciec od odpowiedzialności za przyszłość gospodarki naszego kraju.

– Kontynuowanie tej dyskusji o przystąpieniu Polski do strefy euro – w świetle tego, co się w samej strefie dzieje, a w szczególności jeżeli chodzi o wydarzenia na Cyprze – pokazuje, że najprawdopodobniej rządzący nie mają już innego wyjścia. Próbują wciągnąć niejako Polskę „za uszy” do strefy euro, żeby uciekać od odpowiedzialności za wszystko co się w Polsce w przyszłości będzie działo; w gospodarce i finansach publicznych. Na to nigdy nie wyrazimy zgody. Uważamy, że strefa euro na tyle uległa zmianie, że to co zostało zapisane w traktacie akcesyjnym naszego kraju nie ma już dla Polski mocy wiążącej – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Wypowiedź posła Zbigniewa Kuźmiuka:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj