fot. Tomasz Strąg

Polska w zasięgu niżu znad południowego Bałtyku 

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa wschodnia i północno-zachodnia będzie pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi, nad pozostałymi obszarami kontynentu rozbuduje się rozległy wyż z ośrodkiem nad Irlandią. Polska będzie w zasięgu płytkiego niżu znad południowego Bałtyku, w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju frontu atmosferycznego. Za frontem napłynie chłodne polarne morskie powietrze. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa i powoli będzie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, w północnej połowie kraju oraz w obszarach podgórskich również deszczu ze śniegiem, a na krańcach północno-wschodnich i wysoko w górach także śniegu. Lokalnie burze z opadami krupy lodowej. Temperatura maksymalna od 5 st. miejscami na północy kraju do 10 st. na południu. Wiatr na wschodzie słaby, na pozostałym obszarze przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 60 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, powodujące zawieje śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami małe. Miejscami przelotne opady deszczu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i gdzieniegdzie śnieg, stopniowo od północnego zachodu zanikające. W górach opady śniegu. Temperatura minimalna od -2 st. na krańcach północno-wschodnich, Pomorzu i w obszarach podgórskich, do 0 st., 1 st. na przeważającym obszarze i 3 st. nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i północny.

PAP/RIRM

drukuj