Fot. G20 Summit

Polska w G20?

Polska jest gotowa zająć miejsce Rosji w G20. Minister spraw zagranicznych ujawnił, że toczą się w tej sprawie rozmowy, ale na razie jest za wcześnie, by mówić o ich wynikach.  

W skład grupy G20 wchodzi 19 państw i Unia Europejska. To forum dla dyskusji największych światowych gospodarek. Po agresji Rosji na Ukrainę dla agresora nie powinno być miejsca w żadnym międzynarodowym formacie. Dlatego głośno mówi się o tym, by miejsce Moskwy w G20 zajęła Warszawa.

– Nasza gospodarka rozwinęła się w ostatnich latach na tyle, że byłoby to uzasadnione. Poza tym, bylibyśmy pierwszym państwem z tej grupy państw, które przeszły transformację w ciągu ostatnich trzech dekad – wyjaśnia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Szef dyplomacji Zbigniew Rau ujawnił, że na temat dołączenia Polski do G20 już teraz toczą się rozmowy. Za wcześnie jednak, by mówić o ich wynikach. Pod względem wielkości PKB – według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Polska zajmuje 23. miejsce na świecie i 6. w Unii Europejskiej. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach będziemy zmniejszać dystans, jaki dzieli nas od Tajwanu i Szwajcarii. Iran, który również jest przed nami, zyskuje z kolei na wyższych cenach ropy.

– Jeśli jest jakiś klub elitarny, to zawsze lepiej być wewnątrz tego klubu niż na zewnątrz – mówi prof. Henryk Wnorowski z Rady Polityki Pieniężnej.

Dodaje, że w sytuacji podobnej do Polski jest kilka światowych gospodarek. Według ekonomisty dr. Krystiana Mieszkały, dołączenie do G20 to zysk wizerunkowy i prestiż. Inwestorzy mogą chcieć kierować wtedy do Polski większe środki.

– Polska i tak cieszy się renomą bardzo stabilnego kraju, i te inwestycje przypływają do Polski – zauważa dr Krystian Mieszkała.

Dołączenie do G20 podniosłoby w górę wiarygodność gospodarki. Wpłynie też na ratingi. To także większa przestrzeń do walki o nasze, polskie interesy.

– To jest bardzo ważne forum podejmowania decyzji, zwłaszcza w handlu międzynarodowym – podkreśla Paweł Jabłoński.

Gdyby dla Polski nie znalazło się miejsce w G20, prof. Henryk Wnorowski mówi o innej propozycji.

– Dobrym rozwiązaniem, na którym moglibyśmy szczególnie skorzystać, byłoby rozszerzenie G20 do G25 – wskazuje prof. Henryk Wnorowski. 

Polska pozostaje w gronie najszybciej rozwijających się krajów na świecie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl