fot. PAP/EPA

Trwa szczyt G20 w Osace

W Osace trwa szczyt G20. Pierwszy dzień szczytu zdominował temat Iranu. Doszło także do spotkania prezydent USA Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

To drugie spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem twarzą w twarz.

„Nie widzieliśmy się od naszego spotkania w Helsinkach. Jednak nasze zespoły pracowały razem i dały nam świetną okazję do kontynuacji. Bardzo dziękuję za to obu zespołom” – mówił Władimir Putin, prezydent Rosji.

Podczas spotkania przywódcy państw mieli rozmawiać o handlu, a także kontroli zbrojeń i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

„To wielki zaszczyt być z prezydentem Władimirem Putinem. Jego przedstawiciele, moi przedstawiciele mają wiele rzeczy do przedyskutowania, w tym handel i rozbrojenie. Zamierzamy przedyskutować wiele różnych rzeczy, w dobrych relacjach i z dobrą interpretacją. Czekamy z niecierpliwością na ten wspólny czas. Wiele pozytywnych rzeczy wyjdzie z tej relacji” – powiedział Donald Trump, prezydent USA.

Donald Trump – jeszcze przed spotkaniem – potwierdził, że poruszy kwestię mieszania się Rosji w wybory w USA.

Skończyło się to na tym, że w trakcie rozmowy Donald Trump rzucił żartobliwą uwagę pod adresem Władimira Putina proszę nie mieszaj się do naszych wyborów – zaznaczył prof. Tadeusz Marczak, politolog.

Stosunki obu państw są niepewne. Napiętą sytuację pogorszyła aneksja Krymu przez Rosję i zapowiedź wypowiedzenia układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych. Z umowy zrezygnowały i Stany Zjednoczone, i Rosja. W lutym Waszyngton zawiesił bowiem przestrzeganie traktatu INF, który dotyczy całkowitej likwidacji rakiet nuklearnych dalekiego oraz pośredniego zasięgu.

Umowę tę USA i ZSRR zawarły jeszcze w 1987 r. Donald Trump chce bowiem, aby uruchomiono nowy format rozmów o nuklearnym rozbrojeniu, który uwzględnia także Chiny. Prezydent USA zaapelował też w Osace do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, by pomogła wywierać „maksymalną presję” na Teheran i omówił z nią kwestie zagrożenia jądrowego ze strony Iranu oraz Korei Północnej.

„Prezydent wezwał kanclerz Angelę Merkel, by przyłączyła się do USA w trzymaniu Iranu pod maksymalną presją globalną” – napisano na koncie Białego Domu na Twitterze po spotkaniu obojga przywódców w kuluarach szczytu w Osace. Na szczęście, na razie nie grozi bezpośredni konflikt zbrojny USA oraz Iranu.

Sytuacja zmierza ku uspokojeniu. Mianowicie USA właściwie wycofało się z zamiaru zaatakowania Iranu, o czym świadczy choćby wystąpienie sekretarza obrony Marka Espera z ministrami obrony NATO. Twarda postawa wobec Iranu ma doprowadzić do rokowań dyplomatycznych – dodał prof. Tadeusz Marczak.

Szczyt G20 potrwa do soboty. Prezydent Chin Xi Jinping ocenił w Osace, że region Zatoki Perskiej znajduje się obecnie „na rozdrożu pomiędzy wojną a pokojem”. Wezwał strony sporu do wstrzemięźliwości i rozwagi. Z kolei przywódca Francji Emmanuel Macron powiedział w Osace, że chciałby „przekonać Donalda Trumpa, że w jego interesie leży wznowienie procesu negocjacyjnego” z Iranem i „wycofanie się z niektórych sankcji, by dać szansę negocjacjom”.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl