fot. flickr.com

Polska w europejskiej czołówce pod względów wydatków na obronność

W 2018 roku Polska przeznaczyła na obronność 8 mld i 134 mln euro. Tym samym nasz kraj znalazł się w europejskiej czołówce pod względem wydatków na ten cel.

Z nowego raportu Eurostatu wynika, że wysokie miejsce Polski w rankingu dotyczy zarówno kwot, jak i procentowego udziału wydatków w PKB.

W 2018 roku Polska wydała na obronność 1.6 proc PKB – to wynik znacznie powyżej europejskiej średniej, która wyniosła 1,2 proc.

Mniej wydały m.in. Niemcy i Hiszpania. Według zapowiedzi polskiego rządu, w przyszłości wydatki na armię mają wzrosnąć do 2,5 proc PKB.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach mówi, że w tym roku rząd przeznaczy na obronność ponad 11 mld euro.

– Polska jest we wszystkich spotkaniach NATO, ministrów narodowych przedstawiana jako państwo, które pokazuje, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo własne, ale również bezpieczeństwo regionalne. W kolejnych latach te wzrosty będą się utrzymywać. Warto pamiętać, że w tym roku zwiększamy je o ponad 11 proc. w stosunku do roku 2019. Wydatki powodują to, że nasze siły zbrojne zwiększają liczebność, są coraz lepiej wyposażone w najnowocześniejsze uzbrojenie, a Polska w regionie staje się ważnym elementem stabilizującym sytuacje – zaznacza Michał Jach.

W 2018 roku kraje unijne wydały na obronność łącznie blisko 162,5 mld euro. W porównaniu do roku 2014 to zwiększenie wydatków o prawie 25,5 mld euro. Raport nie uwzględnia Wydatków Wielkiej Brytanii, która opuściła Unię Europejską.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl