fot. pixabay

Polska oraz inne kraje unijne zwróciły się do KE o wsparcie producentów wieprzowiny

Polska i inne kraje członkowskie Unii Europejskiej zwróciły się do Komisji Europejskiej o wsparcie producentów wieprzowiny. Wniosek wynika z pogarszającej się sytuacji hodowców. W unijnych producentów świń uderza afrykański pomór świń (ASF), pandemia oraz sezonowy spadek cen.

To nie pierwszy raz, kiedy Polska prosi Brukselę o wsparcie branży.

Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, nie wyklucza działań interwencyjnych w tej sprawie. Polityk obserwuje sytuację i dopuszcza możliwość wykorzystania instrumentów rynkowych.

Dyrektor [Instytutu Gospodarki Rolnej], Jacek Podgórski, uważa, że branża potrzebuje długoterminowej pomocy.

– Każde doraźne wsparcie finansowe w formie dotacji, skupu interwencyjnego jest potrzebne i zapewne zadziała na rynek w mniejszym bądź w większym stopniu stymulująco. Natomiast oczekiwałbym i myślę, że tego chcieliby sami hodowcy, aby nasze państwo oraz Unia Europejska bardziej zatroszczyli się długoterminowo, perspektywicznie o hodowców trzody. W Polsce potrzebne jest dofinansowanie inspekcji weterynaryjnej, która będzie czuwać choćby nad przestrzeganiem restrykcyjnym zasad bioasekuracji, które poza odstrzałem sanitarnym dzików jest jedyną szansą na powstrzymanie epidemii afrykańskiego pomoru świń – wskazuje Jacek Podgórski.   

Ministrowie rolnictwa krajów UE problem hodowców omówili podczas specjalnej wideokonferencji z udziałem Janusza Wojciechowskiego. Ceny wieprzowiny w Polce były na początku roku o prawie 42 proc. niższe w porównaniu do 2020 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl