Polska nie może liczyć na pomoc NATO

Polska nie może liczyć na pomoc NATO ws. śledztwa smoleńskiego. Sekretarz generalny paktu północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen powiedział, że jest to kwestia dwustronna między Polską a Rosją.

Sekretarz generalny wyraził przy tym nadzieję, że kwestia ta zostanie rozwiązana w duchu współpracy między tymi państwami – napisał jeden z dzienników.

To – delikatnie mówiąc – niefortunna wypowiedź, a nawet wypowiedź niewłaściwa i nieprawdziwa – mówi poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

Poseł zwraca uwagę, że katastrofa smoleńska dotyczyła szefa państwa polskiego i dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a więc wszystkich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jednego z państwo członkowskich NATO.

– W przypadku takiej katastrofy sojusz powinien z urzędu wystąpić do Polski z prośbą o wsparcie, z zapytaniem: czy może pomóc w rozstrzygnięciu przyczyn tej katastrofy. Jeśli więc po kilku latach Sekretarz Generalnych podtrzymuje, że sojusz nic do tego nie ma, to wydaje mi się, że Sekretarz Generalny nie bardzo rozumie charakteru tego sojuszy. Jeśli nie możemy liczyć na wsparcie sojuszników, którzy powinni podzielać z nami system norm standardów, wartości i wobec takiej katastrofy zachowują się obojętnie i zrzucają to na bilateralne rozstrzygnięcie, to chyba jest bardzo niedobrze w naszych relacjach między Polską a NATO – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

To świadczy również o tym, że przez wiele lat rząd Donalda Tuska zaniedbał charakter naszych relacji z NATO – dodał poseł Waszczykowski. Wyrazem tego – jak mówi – jest również fakt braku odpowiedzi Rasmussena na pytanie dotyczące wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej podczas ostatniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego w Luksemburgu.

Nasza delegacja z Polski, spotkała się z Radą Północnoatlantycką, i ja wtedy miałem okazję zadać Sekretarzowi Generalnemu te same pytania m.in. Czy NATO jest w stanie pomóc nam odnaleźć właściwe przyczyny katastrofy? Czy NATO jest w stanie pomóc nam wydobyć wrak samolotu z Rosji? Niestety tam nastąpiła jeszcze gorsza reakcja, bo Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen pominął moje pytanie. Nie odpowiedział na nie. To bardzo nie dobrze świadczy o naszych relacjach, o naszej sytuacji w NATO. To świadczy, że nasz pozycja w sojuszu nie jest tak mocna, jak przez lata rząd próbuje nam to wmówić – podkreśla poseł Witold Waszczykowski.

RIRM

drukuj