fot. PAP/EPA

Polska na skraju płytkiego i rozległego niżu

Jak informuje IMGW, od Wysp Brytyjskich po Zatokę Fińską rozciągać się będzie układ wyżowy. Na pozostałym obszarze Europy pogodę kształtować będą niże z układami frontów atmosferycznych.

Polska będzie na skraju płytkiego i rozległego niżu z ośrodkiem w rejonie południowych Włoch, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Z północnego wschodu zacznie napływać powietrze polarno-kontynentalne. Jedynie regiony zachodnie i południowe pozostaną w bardziej wilgotnej, polarno-morskiej masie powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie rosnąć.

We wtorek we wschodniej połowie kraju i na Pomorzu zachmurzenie umiarkowane i duże, lokalnie słaby deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite z większymi przejaśnieniami, opady deszczu, miejscami opady o natężeniu umiarkowanym lub silnym, prognozowana wysokość opadów do 15 mm, a na Dolnym Śląsku do 25 mm. Rano miejscami, zwłaszcza na zachodzie, południu i w centrum mgły ograniczające widzialność do 200 m. Najchłodniej na południowym zachodzie, temp. maks. od 14 do 18 st. Na przeważającym obszarze kraju temp. maks. od 18 do 22 st., najcieplej na południowym wschodzie od 22 do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

W nocy z wtorku na środę na północy zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, na Śląsku Dolnym, Opolskim, na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce słabe opady deszczu. Miejscami, zwłaszcza na południu oraz w pasie dzielnic centralnych mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temp. min. od 10 do 14 st., tylko na północnym wschodzie i w kotlinach karpackich od 8 do 10 st. Wiatr słaby, północno-wschodni.

W Warszawie we wtorek zachmurzenie duże, okresami możliwe większe przejaśnienia. Możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temp. maks. 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie mogą wystąpić silne zamglenia i mgły. Temp. minim. 12 st. Wiatr słaby, północno-wschodni.

PAP

drukuj