Polska Izba Książki proponuje ulgi na zakup książek przy rozliczaniu PIT

Niewykluczone, że wkrótce przy rozliczaniu PIT będziemy mogli skorzystać z ulgi na zakup książek – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”. Odliczenie dla podatników byłoby uzupełnieniem regulacji dotyczącej jednolitej ceny książki. Pomysłodawcą ulgi jest Polska Izba Książki. Projekt jest poddawany analizie przez resort kultury.

Izba postuluje, aby wydatki ponoszone w księgarniach dawały rocznie nawet kilkusetzłotowe odliczenia od dochodu.

Zdaniem Polskiej Izby Książki, ulga pomogłaby ustabilizować czytelnictwo w Polsce. Być może przełożyłoby się to również na jego wzrost.

Prof. Piotr Jaroszyński, filozof, wykładowa KUL i WSKSiM, uważa, że koncepcja ma sens i może być zachętą dla wielu środowisk, aby częściej sięgać po książki.

– Ta koncepcja ma pewien sens, ponieważ faktycznie wiele osób, które lubi czytać książki, nie kupuje ich, gdyż są one dla tych osób za drogie. Z kolei osoby, które nie lubią czytać, a stać je na książki, nie kupują ich, ponieważ wolą oglądać telewizję czy przeglądać internet. Jednym słowem, na pewno dla wielu środowisk, tych inteligenckich, nie mówiąc już o młodzieży, takie posunięcie byłoby pewną zachętą do tego, żeby częściej obcować z książką, czyli żeby książki czytać – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Biorąc pod uwagę ceny książek, rocznie indywidualny podatnik mógłby odliczyć wydatki na około 8-10 książek.

Ulga – jak wynika ze wstępnych wyliczeń – nie powinna być znaczącym obciążeniem dla budżetu. Wzrost zakupu książek mógłby przełożyć się na większe wpływy z podatku VAT.

RIRM

drukuj