PAP/EPA.

Zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie

W Madrycie zakończył się szczyt klimatyczny COP25. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele prawie 200 państw. Szczyt zakończył się bez porozumienia.

Szczyt klimatyczny w Madrycie dobiegł końca.

– Po wielu długich godzinach rozmów dobiega końca szczyt COP. Ogłaszam zamknięcie dwudziestej piątej sesji konferencji – powiedziała prezydent COP25 i minister środowiska Chile Carolina Schmidt.

W wydarzeniu brało udział prawie 200 delegatów z całego świata. Wszyscy debatowali nad tym, jak wprowadzić w życie postanowienia paryskie sprzed 4 lat.

– Unia Europejska musi być liderem i będziemy nim. Chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Właśnie przyjęliśmy ustawę Zielony Ład. Chcemy budować naszą gospodarkę w sposób zrównoważony – oświadczyła przewodnicząca Rady Unii Europejskiej ds. środowiska.

Większość zapisów porozumienia paryskiego została już omówiona podczas szczytu w Katowicach. Dlatego głównym tematem dyskusji w Madrycie była jedna z ostatnich kwestii – handel emisjami dwutlenku węgla. Przyjęte na zakończenie szczytu oświadczenie wzywa do pilnych działań.

– Potrzebujemy radykalnych zmian i każdy musi wziąć na siebie odpowiedzialność za wystarczająco szybkie zmniejszenie emisji, aby umożliwić utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni, nawet do 1,5 stopnia – podkreślił minister środowiska Norwegii.

Szczyt klimatyczny w Madrycie zakończył się jednak bez porozumienia.

– To były trudne negocjacje, poświęcono wiele czasu na wysłuchanie wszystkich i zrozumienie ich stanowisk. Mimo wszystko nie byliśmy w stanie rozwiązać najważniejszych problemów, takich jak rynki, finanse, straty, szkody oraz środki zaradcze – zaznaczył minister środowiska Malediwów.

Teraz wszystkie kraje biorące udział w konferencji muszą przygotować nowe koncepcje klimatyczne, które zostaną przedstawione na przyszłorocznym szczycie klimatycznym w Glasgow.

TV Trwam News

drukuj