fot. PAP/Rafał Guz

W Warszawie uczczono 75. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w stolicy odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. 

Obchody 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ rozpoczęły się Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. płk Zbigniew Kępa, który podkreślił, że także żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych pomimo trudnych warunków zawsze swoją posługę łączyli z Mszą świętą.

– Msza święta była potrzebna żołnierzom, była potrzebna partyzantom – była potrzebna tym, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, właśnie po to, aby umocnić ich decyzję oddania wszystkiego, nawet życia, za wolność Ojczyzny – wskazał ks. płk Zbigniew Kępa.

To właśnie z Eucharystii żołnierze czerpali najwięcej siły – dodał ks. płk Zbigniew Kępa.

– Wielu żołnierzy i partyzantów podczas II wojny światowej, żołnierzy działających w różnych organizacjach zbrojnych, w Narodowych Siłach Zbrojnych w okresie powojennym właśnie ze Mszy świętej, właśnie z Eucharystii czerpało moc i siłę – podkreślił ks. płk Zbigniew Kępa.

Po Mszy św. w samo południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel pamięci z udziałem Wojska Polskiego, połączony ze składaniem wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Podczas uroczystości wręczone zostały medale „Pro Bono Poloniae” – mjr. Bogdanowi Eubichowi, por. Henrykowi Atemborskiemu i mjr. Stanisławowi Turskiemu.

Odznaczenia przyznane zostały w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju.

– Służyłem, biłem się z wrogami tak niemieckimi, jak i ruskimi, żeby była wolna Polska. Tym razem nie zdołaliśmy obronić, ale obroniliśmy. Dzięki nam właśnie powstała Polska – zaznaczył mjr Stanisław Turski, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Uroczysty akt powołania na członka Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych otrzymała także Maria Kowalewska ps. Myszka, sanitariuszka Powstania Warszawskiego.

– To był jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu – założenie opaski biało-czerwonej. Widok flag narodowych biało-czerwonych – tego nie da się opisać. Jak wspominam ten czas, to łzy z oczu mi się wyciskają – mówiła Maria Kowalewska.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zwracając się do weteranów, kombatantów i żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dziękował im za ich wytrwałą, ofiarną służbę dla Ojczyzny.

– Dziś w tym świętym miejscu, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza oddajemy wam wszyscy hołd, honor i cześć, bo dobrze zasłużyliście się Rzeczypospolitej. Chwała bohaterom – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

Brygada Świętokrzyska wciąż oskarżana jest przez niektóre środowiska o współpracę z Niemcami. Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że była to zmasowana propaganda, mająca na celu wyklęcie Brygady Świętokrzyskiej.

– Pracował cały aparat propagandowy państwa komunistycznego, żeby uczynić z nich kolaborantów, żeby uczynić z nich pomocników Hitlera. Ale przecież w wielu dokumentach propagandowych, komunistycznych jest podkreślane, aby nazywać pomocnikami Hitlera Armię Krajową, Podziemie Niepodległościowe, żołnierzy armii Andersa – zauważył dr Jarosław Szarek.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wskazał także na jednego z twórców czarnej legendy Narodowych Sił Zbrojnych.

– Jednym z twórców tej czarnej legendy był osławiony po wojnie szef bezpieki i człowiek, który przeprowadził ohydne antysemickie czystki w latach 60-tych – Mieczysław Moczar. To on Was pierwszy opluwał – przypomniał Jan Józef Kasprzyk.

Jedną z zasług Brygady Świętokrzyskiej było wyzwolenie Polek i Żydówek z obozu w Holiszowie. Relacje, które się zachowały są jednoznaczne – podkreślił historyk i senator RP prof. Jan Żaryn.

– Wielkie podziękowania, dziękujemy. A jeszcze Polki na dodatek uradowane, że zostały wyzwolone przez Polaków. Wszystkiego się spodziewały, ale na pewno nie tej radości związanej z faktem, że to polscy oficerowie w polskich mundurach wyzwolą je z obozu koncentracyjnego – mówił prof. Jan Żaryn.

Brygada Świętokrzyska, największa formacja zbrojna Narodowych Sił Zbrojnych, powstała 11 sierpnia 1944 r. na Kielecczyźnie. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl