fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Niezdolność do zachwytu jest przejawem obumierającej cywilizacji

Mądrość zaczyna się od zadziwienia, mawiał Sokrates, niezdolność do zachwytu jest przejawem cywilizacji, która obumiera – powiedział w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja prof. Grzegorz Kucharczyk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę na to, że „jeden z bohaterów powieści >>Pierścień rybaka<< autorstwa Jeana Raspaila zauważa, że dzisiaj mało kto wierzy w cuda”.

– To już tylko pojęcie ze słownika, a nie kwestia wiary. Nawet dla jawnych cudów szuka się za wszelką cenę innego, racjonalnego wyjaśnienia. Czy zauważył ksiądz – pyta ten bohater literacki – że dziękczynne wota stają się coraz rzadsze w naszych kościołach? Wystarczy spojrzeć na daty. Od przedwojnia jest ich coraz mniej, a od lat 60. prawie całkowicie znikają. Te słowa francuskiego pisarza pasują do sytuacji, w której znajdujemy się dzisiaj – zauważył felietonista Radia Maryja.

Przewodniczący polskiego Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki w kwietniu wezwał do wznoszenia ku Bogu modlitwy o deszcz w obliczu zbliżającej się klęski suszy – przypomniał prof. Grzegorz Kucharczyk.

– Z pewnością to wezwanie zostało podjęte przez wielu ludzi dobrej woli i deszcz spadł. Padało w maju, pada również w czerwcu. Niekiedy niebo udziela swojego życiodajnego daru wody szczodrą miarą. (…) Czy pamiętamy o naszej wcześniejszej potrzebie i umiemy podziękować Opatrzności za życiodajny deszcz? Brak wdzięczności byłby dowodem niewdzięczności na podobieństwo ewangelicznych trędowatych uzdrowionych przez Chrystusa, z których tylko jeden wrócił podziękować za otrzymany dar uzdrowienia. Byłby to również przejaw sekularyzacji, a więc zeświecczenia naszego myślenia – podkreślił.

Prof. Grzegorz Kucharczyk akcentował, że „należy zdawać sobie sprawę, że zeświecczona świadomość wdziera się coraz silniej do Kościoła za naszą zachodnią granicą”.

– 26 kwietnia br. na łamach niemieckiego katolickiego tygodnika tak skomentowano zaleconą przez ks. abp Gądeckiego modlitwę błagalną o deszcz: „Właściwie w XXI w. magiczne wyobrażenia, wedle których człowiek prosi, składa ofiary, a Bóg w sposób ponadnaturalny interweniuje, powinny ustąpić wobec pojmowania wiary zorientowanego na rozum i naukowe rozpoznanie”. (…) Jakże nie przyznać racji ks. kard. Robertowi Sarahowi, który mówi, że dla zachodu sprawą podstawową jest odnaleźć znaczenie dziękczynienia. Zadziwienie jest cechą dzieci. Zblazowany starzec już niczym się nie zachwyca. Zachód niekiedy przypomina zgorzkniałego starca. Ludzie – jak mówi ks. kard. Sarah – potrzebują zadziwienia, żeby adorować, dziękować Bogu. Mądrość zaczyna się od zadziwienia, mawiał Sokrates, niezdolność do zachwytu jest przejawem cywilizacji, która obumiera – zaznaczył prof. Grzegorz Kucharczyk.

Cały felieton autorstwa prof. Grzegorza Kucharczyka dostępny jest [tutaj].  

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl