fot. PAP/Piotr Nowak

Rozpoczął się okres Wielkiego Postu

Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczynamy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. To czas nawrócenia, pokuty i przemiany serc. Z tej okazji swoje orędzie przekazał Ojciec Święty Franciszek.

Środa Popielcowa jest sygnałem. Sygnałem do radykalnego zatrzymania się.

– Potrzebujemy w życiu takich momentów, takiego radykalnego zatrzymania się, aby jeszcze bardziej odnaleźć się w relacji – mówił ks. Bartłomiej Hućko SJ z parafii św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach.

W relacji z samym sobą, z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Posypanie głów popiołem to kluczowy znak dzisiejszego dnia. Znak, który przypomina nam, że prochem jesteśmy i w proch się obrócimy. Środą Popielcową rozpoczynamy czas Wielkiego Postu.

Jak zauważył ks. Krystian Winiarski – czas nawrócenia i walki o naszą wiarę.

– O odnowienie naszej wiary, odświeżenie tej wiary po to, żeby rzeczywiście naszą wiarę praktykować bardzo konkretnie – powiedział ks. Krystian Winiarski, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Konkretnie poprzez uczynki miłosierdzia. To modlitwa, post i jałmużna.

– Modlitwa mówi nam o mojej relacji i miłości do pana Boga, post pokazuje mi moją miłość i relację do mnie samego, a jałmużna bada skalę mojej miłości, hojności i ukochania moich bliźnich – przypomniał ks. Bartłomiej Hućko SJ.

Do tych uczynków w swoim orędziu na Wielki Post wzywa także Ojciec Święty Franciszek.

– Środa Popielcowa, którą dzisiaj przeżywamy, jest odkryciem tego, że każdy potrzebuje, jak pisze papież Franciszek, narodzić się na nowo – akcentował ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Czyli odkryć w swoim życiu to, co może prowadzić nas do pojednania i przylgnięcia jeszcze bardziej do Chrystusa. W sposób szczególny Papież zachęca nas też do słuchania najpierw Dobrej Nowiny, potem siebie nawzajem.

– Papież Franciszek z cała mocą podkreśla, że to jest właśnie ta drogą, którą każdy z nas powinien iść w tym Wielkim Poście 2020 roku – wskazał ks. Łukasz Michalczewski.

W dniu dzisiejszym osoby od 18 do 60 roku życia obowiązuje post ścisły. W praktyce oznacza to ograniczenie się do spożycia trzech posiłków bezmięsnych w tym tylko jednego do syta.

TV Trwam News

drukuj