fot. flickr.com

Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w Polsce ponad 30 tys. osób

Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w Polsce, niepotrzebnie i przedwcześnie, ponad 30 tys. osób. Chorują coraz młodsi. Główna przyczyna cukrzycy typu II to w 90 proc. otyłość. Nie wszyscy wiedzą, że cukrzycę da się zatrzymać, a nawet całkowicie wyleczyć, stosując odpowiedni styl życia.

Coraz więcej badań potwierdza, że w walce z cukrzycą poważny oręż stanowi odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w najnowszych tegorocznych zaleceniach klinicznych podkreśliło szczególną rolę tych dwóch czynników.

Dr Joanna Barczyńska od lat prowadzi badania, które związane są z leczeniem chorób, i to skutecznie – dietą.

Najnowsze badania Cambella i Andersona pokazują, że jak najbardziej w cukrzycy typu I, jak i cukrzycy typu II dietą możemy bardzo dużo zrobić i nawet możemy całkowicie cofnąć objawy cukrzycy. Jest to ogromna broń, którą trzeba traktować poważnie – mówiła dr Joanna Barczyńska, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych.

A jaka dieta jest najlepsza?

Jeżeli chodzi o dietę, to najskuteczniejszą jest ta oparta na nieprzetworzonych produktach roślinnych, co rozumiem pod tym pojęciem: wykluczamy nabiał, wykluczamy mięso, wykluczamy tłuszcze niekorzystne nasycone zwierzęce – dodała dr Joanna Barczyńska.

Leczenie dietą przynosi wymierne korzyści. Przekonał się o tym Pan Zbigniew Filutowicz z Łodzi.

W pewnym momencie, wykonując badania, okazało się, że mam nieodpowiedni cholesterol, cukier bardzo mi skoczył do góry i musiałem przyjmować leki, a następnie zacząłem mieć problemy sercowe. Trafiając pod opiekę pani dr Joanny Barczyńskiej, stopniowo rezygnowałem z tych leków, które mają działania niekorzystne dla organizmu. W tej chwili nie przyjmuję żadnych leków, a wszystkie wyniki wróciły do normy – powiedział Zbigniew Filutowicz.

Jak wygrać z cukrzycą radzą też eksperci w miesięczniku „Szlachetne Zdrowie” w nowej, lipcowej odsłonie, m.in. dr Ewa Dąbrowska w specjalnym wywiadzie pt. „Czy post leczy przyczyny cukrzycy typu II”.

Epidemią naszych czasów jest cukrzyca typu II, dlatego w lipcowym miesięczniku „Szlachetne Zdrowie” cukrzyca i jej leczenie jest tematem przewodnim. Wynika ona najczęściej z niewłaściwego trybu życia, m. in. z nieodpowiedniej diety oraz braku aktywności fizycznej. W naszym miesięczniku eksperci podpowiadają, jak zahamować objawy cukrzycy i cieszyć się zdrowiem – zaznaczyła dr Ewa Dąbrowska.

Nowy miesięcznik dostępny w sprzedaży już od środy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj