Premier M. Morawiecki w orędziu: Najwyższy czas, żeby wszyscy Polacy mogli osiągnąć europejski poziom życia

Najwyższy czas, żeby wszyscy Polacy mogli osiągnąć europejski poziom życia. To powinien być wspólny cel wszystkich sił politycznych obecnych w polskim oraz europejskim parlamencie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w orędziu z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Poniżej cała treść orędzia premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy

15 lat temu wykonaliśmy przełomowy krok w naszej historii. 1 maja 2004 roku Polska na dobre włączyła się w projekt zjednoczonej Europy wolnych narodów. Dołączyliśmy do Unii Europejskiej. Przez tysiąc lat Europa dała światu to co najcenniejsze: śmiałość myśli, chrześcijańskie miłosierdzie, współczesną naukę, powszechną edukację, technikę i technologię, a także demokrację, która tworzyła współczesne narody. Jesteśmy narodem europejskim od ponad tysiąca lat. Dzieje Europy i Polski pisane są na tych samych kartach. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej zostało osiągnięte ponad politycznymi podziałami w interesie nas wszystkich, naszej wspólnoty. Ten konsensus realizował polską rację stanu. Należy się wdzięczność wszystkim tym, którzy wykonali wiele, żeby Polska mogła wejść do Unii Europejskiej: kolejnym prezydentom i rządom prowadzącym zarówno negocjacje akcesyjne, jak i przygotowującym nasz kraj do integracji. Ale nie zatrzymaliśmy się wtedy. Wręcz przeciwnie, przez ten czas Polska zmieniła się bardziej niż się tego spodziewaliśmy, a każdy Polak dołożył do tego swoją cegiełkę. Wszyscy przez ten czas bardzo ciężko pracowaliśmy dla nas, dla naszych rodzin, dla Polski. Po tych 15 latach mamy powody do dumy: stajemy się europejskim championem wzrostu gospodarczego, nasza gospodarka już dogania kraje, które były w Unii na wiele lat przed nami i które nie doświadczyły komunizmu, nasi przedsiębiorcy bez kompleksów konkurują z europejskimi firmami.

Bycie członkiem Unii Europejskiej nie oznacza jednak, że mamy przestać walczyć o polskie interesy. Przez te 15 lat cały czas musieliśmy umacniać swoją pozycję. Czasem trzeba było iść na kompromisy, a w innych sytuacjach trwać przy swoim. Na tym właśnie polega idea wspólnoty europejskiej. Przed nami kolejne dekady w zjednoczonej Europie. Najwyższy czas, żeby wszyscy Polacy mogli osiągnąć europejski poziom życia. To powinien być wspólny cel wszystkich sił politycznych obecnych w polskim, ale także europejskim parlamencie.

W swoim orędziu z okazji 5. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej prezydent Lech Kaczyński wskazał dwie drogi do realizacji tego celu: pierwsza to zabieganie w strukturach unijnych o polskie interesy narodowe, druga to zabieganie o europejską solidarność w takich sprawach, jak np. bezpieczeństwo energetyczne. Realizujemy te zadania z pełną determinacją. To kierunek, który przyjął nasz rząd. Z moich licznych rozmów z przywódcami unijnych państw wynika, że polskie stanowisko jest coraz lepiej rozumiane w Europie. Skutecznie tworzymy nowe europejskie sojusze, szczególnie w ramach Grupy V4 i Trójmorza, znajdujemy poparcie dla strategicznych projektów, jak rozbudowa gazoportu w Świnoujściu czy Gazociąg Bałtycki. Poprzez inwestycje, takie jak Via Carpatia i Via Baltica realnie tworzymy podstawy rozwoju i bezpieczeństwa naszej części kontynentu na długie lata. To także jest polski wkład w umacnianie integracji w zjednoczoną Europę przyszłości. Unia – wcześniej jako Europejska Wspólnota Gospodarcza – powstała, aby po II wojnie światowej wprowadzić w Europie pokój, by wszystkie narody ze sobą współpracowały i były sobie równe: Polacy, Niemcy, Czesi, Francuzi, Słowacy czy Włosi. Wszyscy obywatele zjednoczonej Europy zasługują na takie same szanse. Europa bez egoizmów i Europa solidarna jest lepsza niż Europa dwóch prędkości, a Europa stawiająca na wartości rodzinne jest bezpieczniejsza i bardziej przyjazna niż Europa rewolucji i eksperymentów kulturowych.

W ciągu ostatnich 30 lat dokonaliśmy trzech wielkich rzeczy: obaliliśmy komunizm, wstąpiliśmy do NATO i weszliśmy do Unii Europejskiej. Teraz razem walczmy o naszą przyszłość. Apeluję do wszystkich sił politycznych: spierajmy się, bo taka jest istota demokracji, ale nie podważajmy naszej pozycji w Europie. Nie podważajmy polskiej racji stanu, naszego prawa do wolności i solidarności.

Cieszę się, że możemy świętować tę 15. rocznicę w Warszawie z przywódcami państw, które wraz z Polską dołączyły wtedy do Wspólnoty. Razem będziemy walczyć o Unię, która chroni najsłabszych, wspiera kreatywność, pozwala na realizację marzeń i która gwarantuje wolność gospodarczą, słowa, od biedy i wykluczenia oraz indywidualną.

Szanowni Państwo, cieszmy się z tego, że od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej, bądźmy dumni, że od ponad tysiąca lat jesteśmy Europejczykami. Nie byłoby historii Europy bez polskich sukcesów i poświęceń. Przede wszystkim pracujmy nad tym, aby wspaniała idea, której celem był pokój i dobrobyt była wspólną przyszłością Polski i całej Europy.

Dziękuję Państwu.

 

RIRM

drukuj